lubieto_rafaKoralowa

Rafa koralowa

Rafa koralowa jest jednym z najbardziej zadziwiających i wspaniałych tworów natury. Powstała na bazie szkieletów organizmów rafotwórczych a tworzona przez korale, otwornice i mięczaki tworzy niezwykle skomplikowane ekosystemy. Ze względu na tą szczególną budowę i charakteryzującą rafę delikatną równowagę stanowi ona niezwykle wrażliwy ekosystem, który wymaga do swego istnienia ściśle określonych warunków. Rafy koralowe rozwija się w ciepłych morzach o średnim lub dużym zasoleniu, w których temperatura wody wynosi powyżej 18ºC. Niektóre koralowce żyją w symbiozie z glonami, dlatego występują w tych morzach, których głębokość nie jest zbyt duża. Źle znoszą wszelkie zanieczyszczenia czy zamulenia wody. Jednocześnie rafy koralowe są domem wielu organizmów żywych. Szacuje się, że są zamieszkiwane przez nawet 60 tys. gatunków zwierząt, w tym 25 tys. gatunków ryb. Wszystko to sprawia, że ekosystem raf koralowych zachwyca bogactwem kształtów i różnorodnością kolorów. To tutaj można spotkać kolorowe chetoniki – ryby nazywane „aniołami”, groźną i majestatyczną skrzydlicę czy drapieżną murenę. Ponadto rafa jest domem niezliczonych gatunków małż – w tym największego małża – przydaczni olbrzymiej, rozgwiazd, ślimaków i barwnych ośmiornic. To prawdziwe morskie sanktuarium – tętniące życiem, choć wyrosłe na cmentarzysku!

Zagrożenia:

Jak podaje amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna: przynajmniej 19% światowego dziedzictwa raf koralowych już zniknęło, kolejne 15% może wymrzeć w ciągu najbliższych 20 lat. Powodem zanikania raf koralowych jest ocieplanie się mórz, spowodowane globalnymi zmianami klimatycznymi, a także masowe połowy ryb, w czasie których niszczone są rafy. Jeśli tempo ocieplania się klimatu nie spadnie – rafy koralowe mogą całkiem wyginąć w przeciągu stu lat. Dużym niebezpieczeństwem dla delikatnego ekosystemu raf koralowych są zanieczyszczenia wód oraz zakwaszanie oceanów. Wbrew pozorom wymieranie raf koralowych oznacza nie tylko utratę pięknych organizmów – to także wymieranie wszystkich gatunków uzależnionych od raf koralowych i korzystających z ich dobrodziejstw. To również wymieranie wielu gatunków ryb, sprzężone dodatkowo z przeławianiem oceanów. Jest to prawdziwy problem dla ludzi mieszkających na obszarach uzależnionych od rybołówstwa, często bardzo biednych, dla których ryby stanowią podstawę pożywienia. Dla tych krajów to kwestia życia i śmierci. Wymieranie rafy koralowej oznacza dla nich dramatyczny wzrost głodu i ubóstwa. „Śmierć raf będzie katastrofą dla setek milionów ludzi w biednych, tropikalnych krajach jak Indonezja i Filipiny, którzy żywią się na rafach. Zagrozi też przemysłowi turystycznemu w bogatych krajach mających rafy, takich jak Australia, USA czy Japonia” – prof. Roger Bradbury – ekolog, specjalizujący się w badaniu raf koralowych.

Co możesz zrobić?

Chcesz uratować rafy koralowe? Zastanawiasz się co możesz zrobić w tym kierunku? Priorytetem w ochronie rafy koralowej jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszenie połowów ryb. Masz zatem spory wachlarz możliwości ratowania tych pięknych ekosystemów. Po pierwsze możesz zrezygnować z jedzenia ryb morskich albo przynajmniej mocno je ograniczyć. Poza etycznymi aspektami tej decyzji, związanymi ze zmniejszeniem cierpienia zwierząt, przyczynisz się do ratowania mocno zagrożonej rafy koralowej. Po drugie możesz zmniejszać swoją emisję CO2 dokonując codziennych wyborów..Jak ograniczyć swoją emisję CO2 dowiesz się również z innych miejsc na naszej stronie.