spot2www

Chronię klimat = Nie latam

Wszyscy latają. Do znajomych mieszkających za granicą, w celach biznesowych i przede wszystkim – na wakacje. Transport lotniczy otworzył przed nami cały świat wraz ze wszystkimi cudami natury i kultury siedmiu kontynentów. I właśnie to stawia ich przetrwanie pod znakiem zapytania. Prawdziwa cena taniego biletu lotniczego jest o wiele wyższa, niż myślisz.

W żadnym innym sektorze transportu emisje gazów cieplarnianych nie rosną tak szybko jak w lotnictwie. Tylko w UE w latach 1990-2006 wrosły aż o 87%! Eksperci z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) szacują, że dziś lotnictwo odpowiada za około 3,5% emisji gazów cieplarnianych. To znaczy, że gdyby było państwem, byłoby na 7 miejscu w rankingu największych niszczycieli klimatu! Według IPCC przy obecnym tempie rozwoju, do roku 2050 emisje te mogą osiągnąć aż 15%.

Naukowcy ostrzegają, że ze względu na inne oddziaływania, takie jak tworzenie smug kondensacyjnych czy emisja m.in. tlenków azotu na dużych wysokościach, rzeczywisty wpływ lotnictwa na zmianę klimatu jest nawet 2-4 razy większy, niż wynikałoby to tylko z ilości zużywanego paliwa.

Jak wypada lotnictwo na tle innych środków transportów? Jeden Boeing 747 w ciągu 24h emituje tyle gazów cieplarnianych, ile 250 samochodów przez cały rok. Wycieczki autokarem czy pociągiem stanowią około 34% wszystkich wyjazdów turystycznych, ale odpowiadają tylko za 13% emisji CO2. Tymczasem, choć loty długodystansowe stanowią tylko 2,7% wycieczek, emitują aż 17% dwutlenku węgla w sektorze turystycznym. Wpływ lotów krótkodystansowych jest jeszcze większy, niż wynikałoby to z przebytej odległości. Tymczasem w Europie aż 45% lotów odbywa się na odległość poniżej 500 km. To loty, których można z łatwością uniknąć wybierając inny środek transportu, na przykład pociąg.

Niestety, lotnictwo nie jest uwzględniane w działaniach na rzecz ochrony klimatu. Podczas, gdy państwa mają obowiązek uwzględniać emisje z lotów krajowym w krajowych celach redukcji CO2, te z lotów międzynarodowych nie są w ogóle brane pod uwagę – tak, jakby za ten wspólny problem nikt nie był odpowiedzialny. Obecna technologia osiągnęła już limit rozwoju. Dopóki nie powstaną samoloty napędzane czystą energią, redukcja emisji z transportu lotniczego zależy głównie od naszych indywidualnych wyborów.

Wiele z najpiękniejszych miejsc na planecie może zniknąć przez zmiany klimatu. Czy Twoja podróż jest tego warta? Pomyśl, zanim kupisz bilet. Jeżeli naprawdę zależy Ci na przetrwaniu miejsc takich, jak rajskie wyspy Pacyfiku, dżungla Amazońska, czy Arktyka – zrezygnują z lotów samolotem.

Zawsze wybieraj środek transportu najmniej szkodliwy dla klimatu. Zamiast egzotycznych wycieczek proponujemy wyprawy w miejsca, do których możesz dotrzeć autokarem a najlepiej – pociągiem. Odkryj skarby polskiej natury i kultury. Puszcza Białowieska, Tatry czy rozlewiska Biebrzy kryją perły przyrody, których nie powstydziłaby się równina Serengeti.

Kampania „365 Dni dla Klimatu” jest realizowana w ramach projektu „Edukacja zawodowa i obywatelska na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu” dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kampanię koordynuje Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.