Straznicy-Klimatu-2016-1

Strażnicy Klimatu – do dzieła!

Pochodzą z całej Polski, reprezentują różne środowiska i światopoglądy. Łączy ich ogromna motywacja, żądza wiedzy i pragnienie, by wykorzystać swoje różnorodne doświadczenia i talenty, by ratować planetę. 18-20 marca 2016 r. w miejscowości Benowo na Pomorzu odbył się pierwszy zjazd szkoleniowy w nowej edycji szkolenia Strażników Klimatu. Druga edycja szkolenia cieszyła się jeszcze większym powodzeniem niż jej debiut przed dwoma laty. Spośród kilkudziesięciu kandydatów organizatorzy wybrali 25 osób, które przez kolejne miesiące będą współtworzyć kampanię klimatyczną.

Fotografie ze Zjazdów

Pierwszy zjazd szkoleniowy poświęcony był planowaniu i prowadzeniu kampanii społecznych. Swoją wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie podzielił się z uczestnikami Iwo Łoś – wieloletni koordynator kampanii Greenpeace Polska Klimat i Energia.

Radosław Sawicki i Diana Maciąga pokazali uczestnikom szkolenia, że nawet mała grupa osób może wygrać z wielką korporacją dzięki zaangażowaniu i budowie współpracy przyrodników, prawników, ekspertów ds. zdrowia i lokalnej społeczności. Opowiedzieli o kampanii Stop Elektrowni Północ, która skutecznie chroni Pomorze przed dewastacją, jaką wywołałaby budowa olbrzymiej elektrowni węglowej. O tym, jak kampania wyglądała z perspektywy lokalnych mieszkańców opowiedział gość specjalny szkolenia – miejscowy radny, od wielu lat zaangażowany w tą palącą sprawę.

Dobry lider, to mistrz opowiadania historii. Potrafi nie tylko przekazać informacje o kampanii, ale sprawić, by słuchacze chcieli się w nią aktywnie zaangażować – stać się bohaterami tej opowieści. Warsztat storytellingu, czyli sztuki opowiadania historii w kampanii, poprowadziła Diana Maciąga.

Opowiedziała ona także o globalnym ruchu klimatycznym, punkcie, w którym się znajduje i co do tego doprowadziło. Naszkicowała historię negocjacji klimatycznych i poruszyła kluczowe w tej chwili zagadnienie: czy podpisany w 2015 traktat Paryski uchroni nas przed klimatyczną katastrofą? Wszystko wskazuje na to, że nie, dlatego tym bardziej liczą się działania, które już niedługo podejmą Strażniczki i Strażnicy klimatu.

Pierwszy zjazd szkoleniowy był jednak przede wszystkim pierwszym spotkaniem Strażników i Strażniczek, którzy wspólnie wzmacniali i budowali silną motywację na rzecz walki z globalnym ociepleniem. Warsztat motywacyjny poprowadził Ryś Kulik.

Zmiana klimatu postępuje alarmująco szybko, a groźba katastrofy jednoczy ludzi na całym świecie w walce o bezpieczną przyszłość. Jej budowa wymaga wielu poświęceń i mądrych decyzji by zrobić to, co ważne a nie to, co wygodne. A przede wszystkim wymaga natychmiastowego działania. Jeśli chcemy uratować świat, jaki kochamy – nie mamy już więcej czasu do stracenia. Przed Strażnikami Klimatu stoi wielkie wyzwanie, ale i wielka szansa by aktywnie współtworzyć globalny ruch na rzecz ochrony klimatu – największego wyzwania, przed jakim stanęła ludzkość.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do śledzenia strony internetowej i profilu społecznościowego Klimatyczna Edukacja oraz do włączenia się w kampanię, którą stworzą Strażnicy Klimatu.

Patroni medialni szkolenia Strażnicy Klimatu: Miesięcznik Dzikie Życie, Chrońmy Klimat.