Ende-Gelande-960x534

Ende Gelände – zatrzymajmy węgiel dla przyrody i klimatu!

Tej wiosny decyduje się przyszłość planety! Choć 2015 r. był najgorętszym rokiem w historii, wielcy truciciele wciąż inwestują w paliwa kopalne i podgrzewają Ziemię. Dlatego w maju 2016 roku ludzie będą protestowali we wszystkich miejscach świata, w których na niszczeniu klimatu i środowiska zbija się kapitał. Tuż przy polskiej granicy, w niemieckich Łużycach, 13-16 maja tysiące ludzi z całego świata zatrzymają pracę węglowych koparek. Dołączcie do Ende Gelände – najważniejszej w tym roku akcji dla klimatu! Wspólnie pokażmy światu, że czas brudnych interesów dobiegł końca.

Niedźwiedzie polarne to tylko czubek topniejącej góry lodowej – zmiana klimatu to wielkie wymieranie i największe zagrożenie dla przyrody. Wyginąć może nawet co szósty gatunek żyjący na planecie! Na naszych oczach bezpowrotnie zmienia się Puszcza Białowieska, której grozi dziś coś bardziej niszczycielskiego niż piły spalinowe – ocieplenie klimatu.

Naukowcy alarmują: by uniknąć katastrofy musimy zatrzymać globalne ocieplenie między 1,5 – 2°C, a to znaczy, że paliwa kopalne muszą pozostać w ziemi. Tymczasem grozi nam ocieplanie nawet o 2,7 – 3,5°C. Jak to możliwe? Wielkie firmy paliwowe wciąż legalnie rozwijają swój niszczycielski biznes. Vattenfall to kluczowy gracz na rynku węgla brunatnego – najbrudniejszego paliwa. Nacisk opinii publicznej sprawił, że firma chce zazielenić swój wizerunek i pozbyć się węgla. Jednak zamiast raz na zawsze zamknąć niemieckie elektrownie i kopalnie, zamierza je tylko sprzedać. Pozbędzie się kłopotu i odpowiedzialności za niszczenie środowiska, dramaty tysięcy ludzi i klimatyczną katastrofę. Ale problem wcale nie zniknie!

Dlatego w maju 2016 r. w akcji obywatelskiego nieposłuszeństwa tysiące ludzi zatrzymają kopalnię należącą do Vattenfall i wyślą jasny sygnał: nie ma zgody na inwestycje, które niszczą planetę i odbierają nam przyszłość. Mówimy Ende Gelände: dotąd i ani kroku dalej! By dołączyć do polskich aktywistów i wziąć udział w akcji już dziś zarezerwujcie miejsce w autobusie wypełniając arkusz rejestracji. Bezpłatne autobusy startują 12 maja z kilku miejsc: Warszawy, Wrocławia, Katowic i (być może!) Krakowa.

Na gości z całego świata czeka też obóz klimatyczno-energetyczny w miejscowości Proschim, który potrwa od 9 do 16 maja 2016 r. W programie liczne warsztaty i dyskusje na temat zmian klimatu, szkolenia z uczestnictwa w akcjach bezpośrednich, a dla zdecydowanych na pełne uczestnictwo w akcji – przygotowanie do planowanej blokady. Więcej informacji o akcji i obozie oraz formach uczestnictwa znajdziesz na stronie Ende Gelände. Chęć uczestnictwa i pytania możecie też kierować na adres: eg2016polska@gmail.com.

Nie możesz jechać do Niemiec, ale chcesz wesprzeć działania dla klimatu? Także polskie firmy inwestują w kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego – bezkarnie niszczą nasz kraj, klimat i życie wielu ludzi. W XXI wieku nie ma miejsca na odkrywki! Ten, kto w 2016 roku nadal inwestuje w węgiel brunatny, w pakiecie dostaje również gwarancję naszego oporu. 10 maja w Warszawie organizujemy pokojową akcję solidarnościową. Szczegóły już niedługo na naszym profilu. Nie stój z boku, gdy planeta Cię potrzebuje! Weź udział w Ende Geländealbo w warszawskiej manifestacji!

Ende Gelände oraz akcja solidarnościowa są częścią globalnej kampanii Break Free From Fossil Fuels na rzecz ochrony klimatu i odejścia od paliw kopalnych.