stopep-tczew-960x534

Strażnicy Klimatu – chrzest bojowy

W dniach 24-26 czerwca 2016 r. Strażniczki i Strażnicy Klimatu po raz czwarty spotkali się w Benowie na Pomorzu. Było to ostatnie z serii oficjalnych spotkań składających się na cykl szkoleniowy dla osób zainteresowanych aktywnością społeczną w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu i ich skutkom.

Fotografie ze zjazdów

Piątek (24.06) należał do Temidy. Aspekty prawne w działalności organizacji pozarządowych omówiła Małgorzata Smolak z fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Posiłkując się konkretnymi przykładami i studiami przypadku, mówiła zarówno o przydatności znajomości prawa administracyjnego, jak i Kodeksu Cywilnego czy Karnego. Wskazywała też na dyrektywy unijne, jako na ważne i skuteczne narzędzie w walce o ochronę przyrody i klimatu. Prawniczka dużo miejsca poświęciła omówieniu potencjalnych konsekwencji prawnych dla poszczególnych działaczy czy też całych organizacji, które decydują się na prowadzenie konfrontacyjnych kampanii społecznych, wchodząc w konflikty z biznesowymi lub państwowymi kolosami.

W sobotę (25.06) Strażniczki i Strażnicy Klimatu przeszli swoisty chrzest bojowy jako aktywiści, bowiem w Tczewie samodzielnie przeprowadzili akcję uliczną pod hasłem „Witamy na Kociewiu!”. Jej celem było wskazanie na zagrożenia związane z planami wybudowania w tym regionie Polski olbrzymiej węglowej Elektrowni Północ. Obrońcy klimatu na deptaku przed dworcem PKP rozdali kilkaset ulotek i przeprowadzili dziesiątki rozmów z mieszkańcami Tczewa oraz podróżnymi, podczas których w praktyce testowali swoje umiejętności nabyte w czasie czterech intensywnych zjazdów szkoleniowych. Przydały się zarówna wiedza merytoryczna, jak i szkolenia medialne, ponieważ dziennikarze skrupulatnie przepytali uczestników akcji.

Panorama Gdańska: http://gdansk.tvp.pl/25924996/25062016-1830

Po powrocie do ośrodka w Benowie odbyło się kolektywne podsumowanie akcji, w trakcie którego jej uczestnicy opowiedzieli o mocnych i słabych stronach wydarzenia, podzielili się swoimi doświadczeniami i obserwacjami.

Późnym popołudniem Diana Maciąga z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot poprowadziła warsztaty motywacyjne. Uczestnicy szkolenia na specjalnie przygotowanych wstążkach zapisali hasłowo najważniejsze dla nich rzeczy i wartości, których nie chcieliby stracić, a dla których zagrożeniem są postępujące zmiany klimatu. Po głośnym odczytaniu haseł, uczestnicy szkolenia wymienili się wstążkami, które zabrali ze sobą do domów jako swoiste memento i motywująca pamiątka.

Niedziela (26.06) upłynęła na planowaniu wspólnych dalszych działań na rzecz ratowania klimatu i przeciwdziałania konkretnym inwestycjom potęgującym emisje gazów cieplarnianych. Strażniczki i Strażnicy Klimatu wstępnie zaplanowali kolejną akcję informacyjną dotyczącą planowanej Elektrowni Północ na połowę lipca. Dobrą okazją do jej przeprowadzenia jest coroczna impreza ściągająca tłumy turystów – oblężenie zamku krzyżackiego w Malborku.