Ekologia, energetyka, ekonomia – inne publikacje

ENERGETYKA

untitledTrzecia Rewolucja Przemysłowa. Jak lateralny model władzy inspiruje całe pokolenie i zmienia oblicze świata
Rifkin J., Wyd. Sonia Draga, Katowice 2012

Trzecia Rewolucja Przemysłowa to książka, która oferuje czytelnikowi fascynujący wgląd w następną erę gospodarczą, w której nie zapominamy o roli środowiska w naszym życiu. Jeremy Rifkin (amerykański ekonomista, politolog, publicysta) roztacza przed nami wizję wielkiej fuzji technologii internetowych i odnawialnych źródeł energii, która stanie się zaczynem Trzeciej Rewolucji Przemysłowej.

Zr├│wnowa┼╝ona energia ÔÇô bez pary w gwizdekZrównoważona energia – bez pary w gwizdek
MacKay D. J. C., Fundacja Ekorozwoju 2011

Autorzy kompleksowo, w przystępnej i atrakcyjnej formie przedstawiają fakty o zrównoważonej produkcji energii i dają precyzyjną odpowiedź na pytanie, jak zbudować trwały i zrównoważony system energetyczny. Podział książki na dwie części: popularnonaukową i zaawansowaną – techniczną, usatysfakcjonuje zarówno czytelników, którzy już posiadają dużą wiedzę i szukają szczegółowych danych, jak i tych, którzy dopiero zaczynają zgłębiać tematykę odnawialnych źródeł energii. Dodatkowym atutem publikacji są wyliczenia dla Polski, które na jej potrzeby opracowali Marcin Popkiewicz i Marta Śmigrowska. Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą odegrać rolę w rozwiązaniu obecnego kryzysu klimatycznego. Dostępna bezpłatnie w Internecie pod adresem: http://ziemianarozdrozu.pl/dl/Zrownowazona-Energia-M.pdf

ETYKA I FILOZOFIA EKOLOGICZNA

okl_ekologia_gleboka-180Ekologia głęboka. Żyć w przekonaniu, iż natura coś znaczy
Devall B., Session G., Pusty Obłok, Warszawa 1994

Termin „głęboka ekologia” powstał w 1972 roku, po raz pierwszy został zastosowany w pracach norweskiego filozofa Arne Naess. Naess proponował duchowo głębsze podejście do Natury. Podkreślał, że jeśli chcemy uratować świat przed zagładą spowodowaną postępowaniem człowieka, potrzebna nam jest swoista rewolucja świadomości. Zauważył, że głębsze podejście do środowiska wynika z większej wrażliwości i otwartości człowieka na siebie samego i otaczające go inne formy życia. Istotę głębokiej ekologii Naess określa słowami: „Rzeczywistość ludzka i pozaludzka jest niepodzielna, a jeśli postrzegamy między nimi granice, to tylko dlatego, że brak nam świadomości ekologicznej”. Autorzy ukazują myślenie głęboko ekologiczne obecne w innych kulturach i niektórych religiach. Głęboka ekologia to w dużej mierze ścieżka do życia prostego, a zarazem bogatego. W książce znajdziemy wskazówki, jak wziąć udział w rozwiązywaniu największych problemów środowiskowych w pozytywny i twórczy sposób.

Environmental ethicsEnvironmental Ethics. An introduction to environmental philosophy DesJardins J. R., Belmont: Wadsworth 1993

Świetny podręcznik etyki środowiskowej. Autor ukazuje jak można wykorzystać etykę i filozofię, aby dokonać postępu w rozwiązywaniu problemów środowiskowych. Książka wprowadza do zagadnień etyki ekologicznej w ciekawy i zrozumiały sposób ukazując, jak możemy wspólnie budować lepszą przyszłość.

Skolimowski nadzieja matk─ů m─ůdrychEseje o ekologii. Nadzieja matką mądrych
Skolimowski H., Biblioteka Ery Ekologicznej Towarzystwa Przyjaciół Filozofii Ekologicznej 1. Wyd. Akapit Press, Łódź 1992

Henryk Skolimowski – uczeń Tadeusza Kotarbińskiego i Kazimierza Ajdukiewicza, specjalizował się w logice i filozofii języka. Doktorat uzyskał na uniwersytecie w Oxfordzie, gdzie także wykładał, zanim zaczął nauczać na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles, a następnie na Uniwersytecie Michigan w Ann Arbor, gdzie przez wiele lat był profesorem filozofii. Obecnie prof. Skolimowski uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców ekofilozofii. Książka zawiera świetnie napisane eseje, w których autor snuje liryczno-filozoficzne rozważania na temat misterium życia i ekofilozofii.

Etyka środowiskowa. Nowe spojrzenie na miejsce człowieka w przyrodzie
Piątek Z., Wyd. Instytutu Filozofii Uniw. Jagiellońskiego, Kraków 1998

Książka prof. Zdzisławy Piątek (kierownika Zakładu Filozofii Przyrody w Uniwersytecie Jagiellońskim) to cenna pozycja, na którą długo czekała polska profesjonalna myśl etyczna i sympatycy szeroko pojętej ekologii. Zawiera prezentację i krytyczny, niezależny w swych poglądach komentarz do głównych odmian etyki środowiskowej, jakie pojawiły się w filozofii obecnego stulecia, a zwłaszcza w minionych dziesięcioleciach. Dostępna bezpłatnie w Internecie pod adresem: http://www.ssf.apsl.edu.pl/baza/wydawn/ssf03/konstanczak2.pdf

455xx5_okladka_odkrywanie_natury-180Odkrywanie natury. Praktyka głębokiej ekologii
Kulik R., Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot, Bystra 2008

We wstępie do albumu Wojciech Eichelberger napisał „Ta książka to zapis spokojnej, mądrej i głębokiej refleksji nad naszą ludzką kondycją, która jak w powiększającym zwierciadle odbija się i ukonkretnia w naszym stosunku — nie tylko do przyrody – lecz do wszystkiego, co nas otacza”. Ryszard Kulik jest doktorem psychologii i miłośnikiem przyrody, od lat 90 związany jest z ruchem ekologicznym i Miesięcznikiem Dzikie Życie, w którym publikuje swoje felietony. Dostępna bezpłatnie w Internecie pod adresem: http://pracownia.org.pl/publikacje,2

Our ecological footprintOur Ecological Footprint. Reducing Human Impact on the Earth
Wackernagel M., Rees W.E., New Society Publishers, Canada 1996

Przełomowe opracowanie opisujące metodę śladu ekologicznego, określającą nasze oddziaływanie na środowisko. Jest to przydatne narzędzie, mogące pomóc uświadomić ludziom, w jaki sposób ich działania wpływają na zasoby planety. Znakomity podręcznik dla działaczy społecznych, planistów, nauczycieli, studentów i polityków.

uzau46_okl-kulik-stapajac-mocno-180Stąpając mocno po Ziemi. Ekozofia zwykłego życia
Kulik R., Stowarzyszenie Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego Meritum, Katowice 2013

Zbiór felietonów ukazujących się od 10 lat w Miesięczniku Dzikie Życie. Obejmują one szeroko ujmowaną problematykę ekologiczną, w której przewijają się wątki psychologiczne, filozoficzne, społeczno-ekonomiczne i duchowe. Autor publikacja analizuje współczesne zagrożenia środowiskowe, formułuje diagnozy obecnej sytuacji z odniesieniem do potencjalnych przyczyn niekorzystnych zmian ekologicznych oraz proponuje środki zaradcze mające przeciwdziałać tym zmianom.

OCHRONA PRZYRODY I ŚRODOWISKA

Przysz┼éo┼Ť─ç ┼╝yciaPrzyszłość życia Wilson E. O., Wyd. Zysk i s-ka, Poznań 2003

W tej znakomitej książce Edward O. Wilson, jeden z największych myślicieli i biologów XX wieku, apeluje o podjęcie natychmiastowego działania, by ocalić zagrożone unicestwieniem niezwykłe bogactwo życia na Ziemi oraz przedstawia sposoby przeprowadzenia takiej akcji ratunkowej. Różnorodność życia Wilson E. O., PIW, Warszawa 1999 Dla współczesnych biologów dokonanie nawet przybliżonej oceny postępującej utraty różnorodności biologicznej jest trudnym wyzwaniem. Zdaniem autora nie ma problemu naukowego o większym, bezpośrednim znaczeniu dla ludzkości. Tę wybitną książkę uważa się za literacki manifest Konwencji o różnorodności biologicznej.

Roznorodnosc-zycia_Edward-O-Wilson,images_product,28,83-06-02750-7Różnorodność życia Wilson E. O., PIW, Warszawa 1999

Dla współczesnych biologów dokonanie nawet przybliżonej oceny postępującej utraty różnorodności biologicznej jest trudnym wyzwaniem. Zdaniem autora nie ma problemu naukowego o większym, bezpośrednim znaczeniu dla ludzkości. Tę wybitną książkę uważa się za literacki manifest Konwencji o różnorodności biologicznej.

 

 

ZMIANY KLIMATU

koniec-swiata-jaki-znalismy-klimat-przyszlosc-i-szanse-demokracji.937934.2Koniec świata, jaki znaliśmy. Klimat, przyszłość i szanse demokracji
Leggewie C., Welzer H., Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2012

Motto książki Koniec świata, jaki znaliśmy Leggewie i Welzera to tytułowe słowa piosenki „That’s the End of the World as We Know It (and I Feel Fine)” [pl.: to koniec świata, jaki znamy (i czuję się dobrze)] zespołu R.E.M., które znakomicie ilustrują szczególny charakter doświadczanych przez nas współcześnie przemian. Żyjemy w świecie, który w pewnym sensie się kończy, nastał bowiem kres tego, co wydawało się znajome i pewne – rozpadają się rynkowe, demokratyczne, kulturowe i cywilizacyjne struktury definiujące świat, jaki znaliśmy. Leggewie i Welzer zwracają jednak uwagę na to, że zachodząca zmiana, jeśli ją zrozumiemy i jeżeli towarzyszyć jej będzie zmiana sposobu myślenia oraz konstruowania świata – zmiana paradygmatu, może być drogą do uzyskania dobrego samopoczucia.

┼Üwiat na rozdro┼╝uŚwiat na rozdrożu Popkiewicz M., Wyd. Sonia Draga, Katowice 2012

Niewiele książek ma moc zmiany sposobu, w jaki czytelnik postrzega rzeczywistość. Świata na rozdrożu pozwala nam odkryć i zrozumieć powiązania między, wydawałoby się, odległymi dziedzinami jak energetyka, ekonomia, klimatologia, rolnictwo czy ochrona przyrody. Czytelnik dowiaduje się, jak wielkie zmiany nas czekają i dlaczego świat już wkrótce będzie wyglądał zupełnie inaczej niż dzisiaj. Sposób, w jaki żyjemy i wartości, które wyznajemy zmienią się bowiem w najbliższych dekadach nie do poznania, a czy na lepsze czy na gorsze – zdecydują o tym działania, które podejmiemy (lub nie podejmiemy) w najbliższych latach.

Wojny klimatyczneWojny klimatyczne. Za co będziemy zabijać w XXI wieku? Welzer H., Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2010

Co łączy rzeź w Darfurze z huraganem Katrina? Klęska żywiołowa i katastrofa społeczna. Powódź, susza albo tsunami zrywają nie tylko mosty, ale i ludzkie więzi, burzą domy i strukturę społeczną, przynoszą chaos i konflikt, tworzą wolny rynek przemocy – grabieży, wypędzeń, a nawet ludobójstwa. Wojnie i rozpadowi sprzyja globalne ocieplenie — efekt rozwoju przemysłowego najbogatszych państw na Ziemi. Wstęp do książki Haralda Welzera napisał Zygmunt Bauman.