Filmy o zmianach klimatycznych

sliska-sprawa_167Thin Ice

produkcja: USA reżyseria: David Sington, Simon Lamb rok produkcji: 2013

Twórcą filmu „Thin ice” jest Simon Lamb, naukowiec i geolog. Swój dokument nakręcił w odpowiedzi na powtarzające się ataki na naukowców zajmujących się badaniami klimatu. Simon Lamb stara się wyjaśnić, jak jest naprawdę.

W związku z tym odbywa podróż do wielu miejsc, w których prowadzone są badania, rozmawia z pracującymi tam ludźmi i dokumentuje ich prace. „Thin ice” to film wyjątkowy, wyjaśniający sekrety badań klimatu prowadzonych różnymi metodami, w różnych częściach świata. Dokument odpowiada na wszystkie najważniejsze pytania. Kim są naukowcy badający klimat? Co robią? Co mówią? Czy wiedzą o czym mówią? Oszukują, jak twierdzą niektórzy, czy rzeczywiście poszukują prawdy? Premiera filmu w Polsce pod koniec 2013 roku. Zwiastun filmu można zobaczyć na poniższej stronie poświęconej filmowi: http://thiniceclimate.org/.

w-obronie-dzungli_167W obronie dżungli

produkcja: Chile/USAreżyseria: Michael Christoffersen, Hans la Cour rok produkcji: 2012 czas trwania: 51 minut język: polski lektor

W 2008 roku rząd peruwiański podzielił 70% powierzchni kraju na 100 kawałków. Potem sprzedał prawa na eksploatację lasów tropikalnych międzynarodowym korporacjom. W proteście ludzie zaczęli okupować ziemię należącą do firmy naftowej Pluspetrol.

Chcieli, aby zarząd spółki zdawał sobie sprawę, że niszczą ich życie – od lat rzeki są pełne ropy, przez co tracą możliwość zarobku, a ich dzieci umierają młodo. Gdy został zabity policjant, protestujący trafili do więzienia, a przywódców okrzyknięto mordercami i terrorystami. Jedna osoba przypadkiem widziała, kto naprawdę pociągnął za spust, ale nagle zapadła się pod ziemię. „W obronie dżungli” to smutna historia o globalizacji i odpowiedzialności za przyszłe pokolenia ludzi oraz gatunki fauny i flory.

Bernardo Arratia jest prawdziwym chilijskim gaucho. Stojąc na łodzi, walczy z rwącym prądem rzeki Baker. Jego dom to Patagonia, wyjątkowa kraina, niemalże raj. Raj, który już wkrótce ma zostać utracony. W chilijskiej części Patagonii powstać ma gigantyczna elektrownia wodna.

patagonia-przed-potopem_167Patagonia przed potopem

produkcja: Chile/USA reżyseria: Brian Lilla rok produkcji: 2011 czas trwania: 52 minuty język: polski lektor

Rząd zaakceptował już propozycję korporacji HidroAysén, planującej budowę pięciu nowych tam na rzekach Baker i Pascua. Wszystko w imię postępu i zaspokajania popytu na tańsze źródła energii. Jakim jednak kosztem? Elektrownia zmieni nieodwracalnie unikatowy krajobraz Patagonii. Doprowadzi do wyschnięcia jezior, stopienia lodowca i erozji sieci podziemnych kanałów. Aby doprowadzić prąd do stolicy, wykarczowany ma zostać także pas w głębi prastarego lasu o długości 2200 mil.

uwiezieni-w-roponosnych_167Uwięzieni w roponośnych piaskach

produkcja: Kanada rok produkcji: 2011 czas trwania: 92 minuty język: polski lektor

Roponośne piaski są bogactwem i przekleństwem Kanady. „Brudną” ropę z nich, wydobywaną w każdej ilości, gotowe są kupić USA. Tymczasem naukowcy i miejscowe władze przestrzegają przed katastrofą, jaką może zakończyć się eksploatacja tych kłopotliwych złóż.

Wydobycie ropy z kanadyjskich piasków to dziś największe na świecie przedsięwzięcie, w jakie zaangażowany jest przemysł paliwowy. Zainwestowano w nie pół tryliona dolarów, a na miejscu działają już czołowe korporacja świata: BP, Shell, Statoil, Exxon, Chevron i chiński Sinopec. Szacuje się, że „brudnej” ropy jest tyle co w całej Arabii Saudyjskiej. Gigantyczna inwestycja stwarza też jednak gigantyczne ryzyko. Już teraz lekarze biją na alarm z powodu rosnącej w zastraszającym tempie liczby zachorowań na raka wśród miejscowej ludności. Rzekami spływa fala kancerogennych toksyn, do atmosfery trafia rekordowa ilość cieplarnianych gazów, wokół rafinerii pozostają wielkie masy trujących odpadów. Potencjalny silnik napędowy kanadyjskiej gospodarki jest także ogromnych rozmiarów bombą zegarową. Nagrodzony na wielu festiwalach i przeglądach, zrealizowany z udziałem wielu naukowców, lekarzy i ludzi mediów (m.in. Jamesa Camerona) dokument „Uwięzieni w roponośnych piaskach” przybliża to, co naprawdę dzieje się na dalekiej Północy – nowym paliwowym Eldorado.

swiat-w-pieluchach_167Świat w pieluchach

produkcja: Francja reżyseria: Jacqueline Farmer rok produkcji: 2011 język: polski lektor

Dokument poświęcony katastrofie ekologicznej, którą mogą spowodować pieluchy jednorazowe tak lubiane przez matki i ich pociechy. Każde dziecko, zanim zacznie załatwiać się do nocnika lub sedesu, zużywa około 6000 tzw. suchych pieluch.

Każda z tego rodzaju pieluch rozkłada się około 400 lat. Na szczęście większość chińskich i indyjskich dzieci jeszcze z nich nie korzysta. Twórcy filmu szukają alternatywnych i ekologicznych rozwiązań dla tego problemu.

chiny-spojrzenie_167Chiny – spojrzenie od środka: Skażenie środowiska

serial dokumentalny produkcja: Wielka Brytania rok produkcji: 2006 język: polski lektor

Intensywny rozwój przemysłu w Chinach powoduje degradację środowiska naturalnego. Z dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast świata aż pięć znajduje się właśnie w tym kraju.

Miejscowe elektrownie węglowe emitują więcej szkodliwych gazów niż jakiekolwiek inne państwo. Zgodnie z oficjalnymi danymi aż 116 milionów Chińczyków wdycha powietrze niebezpieczne dla zdrowia. Problemy skażenia środowiska naturalnego przekraczają zresztą granice państw. Jedna trzecia populacji ziemskiej czerpie wodę z chińskich zasobów. Kwaśne deszcze spadają na Koreę i Japonię.

delta-nigru_167Delta Nigru. Wojna o ropę

produkcja: Francja rok produkcji: 2011 czas trwania: 53 minuty język: polski lektor

Gdy w 1956 roku w delcie Nigru odkryto wielkie pokłady ropy, Nigeryjczycy spodziewali się, iż ziemia ta stanie się ich własnym Eldorado. Pół wieku później czarne złoto stało się największym przekleństwem kraju. Korupcja, potworna bieda i wojna domowa – Nigeria uwięziona została w błędnym kole przemocy i wyzysku.

Od dwudziestu lat nigeryjskie władze i koncerny paliwowe walczą z rebeliantami domagającymi się większego udziału w zyskach z eksploatacji ropy. Surowiec z delty Nigru zapewnia pięćdziesiąt miliardów euro rocznego przychodu, podczas gdy przeciętny tubylec musi przeżyć za kwotę mniejszą, niż dwa euro dziennie. Aby zrozumieć skomplikowaną sytuację panującą w Nigerii, należy przekroczyć barykady obu stron konfliktu i zajrzeć w miejsca, w które mało kto gotów jest się zapuszczać. Autorzy tego filmu odważyli się. Przemierzając pola naftowe i docierając do obozu uzbrojonych rebeliantów, zrealizowali intrygujący i wybuchowy dokumentalny film drogi.

po-nas-chocby-potop_167Po nas choćby potop. Efekt cieplarniany

produkcja: Francja rok produkcji: 2006 czas trwania: 52 minuty język: polski lektor

Efekt cieplarniany jest naturalnym zjawiskiem, bez którego życie na naszej planecie byłoby niemożliwe. Atmosfera ma zdolność przepuszczania znacznej części promieni słonecznych i zatrzymywania promieniowania Ziemi, zwanego podczerwonym, zaburzając w ten sposób, na naszą korzyść, proces wymiany ciepła.

Gdyby tak się nie działo, przeciętna temperatura naszej planety wynosiłaby -18 stopni, a nie, jak obecnie, +15 stopni Celsjusza. Jednak w ostatnim stuleciu, wskutek rozwoju gospodarki i działalności człowieka, nastąpiło poważne nasilenie efektu cieplarnianego, wywołane wzmożoną emisją gazów cieplarnianych, co prowadzi do globalnego ocieplenia. Według naukowców może ono przynieść zmiany klimatyczne, które katastrofalnie odmienią życie na Ziemi. Aby zapobiec czarnym scenariuszom dotyczącym naszej przyszłości, należy podjąć natychmiastowe działania.

lzy-arktyki_167Łzy Arktyki

produkcja: Korea Płd. rok produkcji: 2008 czas trwania: 3 x 57 minut język: polskie napisy

Przez tysiące lat była to kraina rodem z baśni, w której niebo rozświetlały smugi zorzy polarnej, a niezwykłe stworzenia przemierzały skutą lodem ziemię. Dziś Arktyka dosłownie znika w oczach. Jakie skutki dla świata będzie mieć jej zagłada? Seria „Łzy Arktyki” ukazuje naturalne życie w cieniu wielkiego zagrożenia.

Jakie skutki dla bieguna północnego będą mieć postępujące zmiany klimatyczne? Czy ludzkość właściwie odczytuje zwiastuny nadciągającej katastrofy? Czy jest w stanie pojąć jej możliwe rozmiary i skutki? Bohaterami tego cyklu są mieszkańcy Arktyki – niedźwiedzie polarne, potężni władcy krainy lodów, „morskie jednorożce” – narwale, bieługi śpiewające w lodowatych wodach i migrujące karibu, których stada są swoistym barometrem całego ekosystemu. Pokazani są i Inuici, ostatni ludzie zamieszkujący te umierające ziemie. Imponujące zdjęcia ukazują zapierające dech w piersiach piękno krainy, która w ciągu naszego życia zniknie w oceanicznych odmętach.

lzy-afryki_167Łzy Afryki

produkcja: Korea Płd. rok produkcji: 2010 czas trwania: 3 x 55 minut język: polskie napisy

Afryka, jaką znaliśmy, odchodzi w przeszłość. Dzikie życie umiera, a łzy Afryki osusza bezlitosne słońce. Ostatni tubylcy, żyjący w zgodzie z obyczajami przodków, muszą podjąć wyzwania, jakie stawia przed nimi klimat.

35 milionów lat temu na terenie Afryki formowały się wielkie kaniony. Na terenach zielonych bujnie kwitła przyroda. Dopiero wiele milionów lat później w tym ziemskim raju pojawili się ludzie. Do dziś na Czarnym Lądzie żyją plemiona kultywujące tradycyjny styl życia przodków. Coraz trudniej jest im jednak egzystować w miejscu przeobrażanym tak dynamicznymi i niepokojącymi zmianami.

lzy-amazonii_167Łzy Amazonii

produkcja: Korea Płd. rok produkcji: 2010 czas trwania: 3 x 52 minuty język: polskie napisy

Seria dokumentalna o tym, jak niszczenie przyrody nad Amazonką wpływa na ekosystem całej planety. Puszcza amazońska dostarcza 20% tlenu, tutaj żyje połowa z dwóch milionów gatunków roślin i zwierząt.

Jednak współczesna technika coraz odważniej wkracza na te terytoria, będące domem także dla Indian, wyznających patriarchalny system wartości i kultywujących tradycje przodków. Ludzie z Zachodu budują tu elektrownie wodne, a ziemie zagospodarowują pod uprawy fasoli, wysiedlając lokalnych mieszkańców i niszcząc lokalną faunę i florę. Coraz częstsze pożary i karczowanie lasów mają ogromny wpływ na zmiany klimatu na całej planecie, m.in. na globalne ocieplenie i anomalie pogodowe.

arktyka-bez-lodu_167Arktyka bez lodu

produkcja: Kanada reżyseria: Kristina von Hlatky rok produkcji: 2009 czas trwania: 3 x 44 minuty język: polski lektor

Arktyka – kraina lodu, śniegu i polarnych niedźwiedzi odchodzi w niepamięć. Przyszłość bieguna północnego jawi się pod znakiem rurociągów, rafinerii ropy i wielkich statków handlowych. Tymczasem postępujące topnienie arktycznych lodów zagraża całemu światu. Lody Arktyki znikają w oczach, roztapiane w konsekwencji globalnego ocieplenia.

Jednocześnie przybywa korporacji chętnych do wydobywania tamtejszych złóż surowców, metali, diamentów, ropy i gazu. Pozbawione mas lodu, północne wody stają się żeglowne dla statków handlowych, a porty takie jak, Churchill w Kanadzie czy rosyjski Murmańsk już liczą przyszłe zyski. Nikt jednak nie przejmuje się losem miejscowych Inuitów ani arktycznej fauny i flory. Najbardziej fatalny scenariusz zakłada, że latem 2013 roku Ocean Arktyczny zostanie na pewien czas zupełnie pozbawiony lodu. Trudno przewidzieć konsekwencje ziszczenia tej prognozy, lecz jedno jest pewne – odczujemy je wszyscy.

ekwador-pozegnanie-z-ropa_167Ekwador. Pożegnanie z ropą

produkcja: Francja reżyseria: Laetitia Moreau rok produkcji: 2010 czas trwania: 53 minuty język: polski lektor

W sercu Amazonii leży najbardziej zróżnicowany biologicznie las na planecie – Park Narodowy Yasuni. Ten dom dla niezliczonych gatunków fauny i flory oraz rdzennej ludności indiańskiej skrywa też ogromne rezerwy ropy.

Kiedy w 2007 roku prezydent Ekwadoru Rafael Correa postawił veto eksploatacji złóż ropy, wprawił w osłupienie cały świat. Jak sam jednak przekonuje, ochrona przyrody jest w dalekiej perspektywie cenniejsza niż wydobycie „czarnego złota”. W ubogim latynoamerykańskim kraju, którego gospodarka uzależniona jest od ropy, nie brak jednak głosów domagających się eksploatacji złóż. To jednak oznaczałoby zagładę tego fascynującego zakątka Amazonii. I na to nie zgodził się prezydent Correa.

myslac-o-ekologii_167Myśląc o ekologii

Czy wiecie jakie zastosowanie może mieć energia odnawialna w ekologii? Prezenterka Priscilla, chcąc znaleźć odpowiedź na to pytanie wskoczy na swój rower, by odkryć jak teoria wygląda w praktyce. Najpierw będzie podziwiać imponujące elektrownie wiatrowe w Danii, później zwiedzi szwedzkie odnowione parki narodowe, a następnie odwiedzi Norwegię i jej niezwykłe centrum naukowe badające rośliny w Svalbard.

Następnie odwiedzi Indie, gdzie zasoby wodne są coraz mniejsze. Priscilla postanowi przyjrzeć się temu problemowi z bliska. W Peru pozna ludzi zaciekle walczących o ich środowisko, a na Mali spróbuje dowiedzieć się czy pojęcie „sprawiedliwego handlu” rzeczywiście ma tak duży wpływ na lokalnych producentów. Podczas całej podróży nasza bohaterka pozna masę ludzi walczących o zachowanie świata w jak najlepszej formie, by przyszłe pokolenia również mogły korzystać z jego uroków.

kryzys-cywilizacji_167Kryzys cywilizacji

produkcja: Wielka Brytania reżyseria: Dean Puckett rok produkcji: 2011 czas trwania: 54 minuty język: polski lektor

Nasza cywilizacja chyli się ku upadkowi. Kolejne kryzysy targają światem. Co zrobić, aby odłożyć w czasie koniec świata? Na to pytanie potrafią odpowiedzieć twórcy „Kryzysu cywilizacji”. Dokument jest jedynym w swoim rodzaju śledztwem, które w oparciu o katastrofy ekologiczne, finansowe zapaści, braki żywności i terroryzm bada wadliwość globalnego systemu, w którym ludzie zarządzają światem.

Jak twierdzą twórcy filmu, ludzkość nauczyła się leczyć objawy globalnych kryzysów, ale nie potrafi im przeciwdziałać, dlatego podstawową powinnością ludzi są zmiany o charakterze strukturalnym. Bez nich nasza cywilizacja może nie dotrwać do końca tego wieku. Film powstał na podstawie książki „A User’s Guide to the Crisis of Civilization: And How to Save It” autorstwa dr. Nafeeza Mosaddeqa Ahmeda, który jest głównym narratorem dokumentu. „Kryzys cywilizacji” stanowi odpowiedź na dręczące ludzi od wielu lat pytanie: jak zapobiec upadkowi naszej cywilizacji?

ziemia-przyszlosci_167Ziemia przyszłości

produkcja: USA rok produkcji: 2008 czas trwania: 88 minut język: polski lektor

Program nie jest jedynie kolejną opowieścią o zanieczyszczeniu środowiska. Stanowi on próbę zrozumienia efektów globalnego ocieplenia na Arktyce oraz wpływu tego zjawiska na resztę naszej planety.

We wrześniu 2006 roku, podczas trwania srogiej zimy arktycznej, wybitni naukowcy z całego świata na pokładzie statku „Tara” wypłynęli na Ocean Arktyczny. Ich zadaniem było zbadanie zmian klimatycznych i środowiskowych w tym regionie, przede wszystkim poznanie konsekwencji topnienia lodowców.

wyrok-na-bioroznorodnosc_167Wyrok na bioróżnorodność

produkcja: Francja reżyseria: Bernard Guerrini rok produkcji: 2010 czas trwania: 52 minuty język: polski lektor

Im więcej pojawia się alarmów o zanieczyszczeniu środowiska naturalnego, tym bardziej opinia publiczna jest „zasypywana” mrocznymi wizjami dotyczącymi przyszłości naszej planety. I coraz trudniej jest znaleźć odpowiedź na najbardziej nurtujące pytanie: co konkretnie robi człowiek, by zachować bioróżnorodność?

Ludzkość od wielu lat ma przed sobą jeden cel: chronić naturę. Lecz często są to puste słowa w ustach polityków, przedsiębiorców, a nawet mieszkańców zagrożonych terenów. Komu naprawdę zależy na ochronie przyrody i jakie metody są stosowane, by ten cel osiągnąć? Twórca filmu Bernard Guerrini szuka odpowiedzi na te pytania. Przy użyciu modeli naukowych oraz strategii ekonomicznych i politycznych stara się pokazać, jaka jest rola nie tylko współczesnych ruchów ekologicznych, ale i pojedynczego człowieka w ratowaniu naszej planety.

swiat-zmienia-oblicze_167Świat zmienia oblicze

produkcja: Francja rok produkcji: 2008 czas trwania: 6 x 52 min. język: polski lektor

Z daleka od naukowych debat, liczb, statystyk i wykresów całe społeczności muszą zmierzyć się z konsekwencjami zmian klimatycznych. Dla ludzi w wielu zakątkach świata globalne ocieplenie nie jest jedynie hipotezą – ono realnie wpływa na ich życie, zmuszając do podejmowania radykalnych wyborów.

Skutki globalnego ocieplenia nie muszą być widoczne z perspektywy wielkich aglomeracji. Drastyczniej ingerują w sytuację tych, którzy żyją blisko natury – rolników, hodowców, rybaków, leśników, zwykłych mieszkańców wsi. Tych ludzi nie obchodzi debata nad zmianami klimatycznymi, oni po prostu walczą o przyszłość swoją, swoich najbliższych oraz ziemi, jaką zamieszkują. A ich bronią w tej batalii są innowacyjne, nierzadko zaskakujące rozwiązania.

we-wladzy-ropy_167We władzy ropy

produkcja: USA rok produkcji: 2004 język: polski lektor

Świat staje się coraz bardziej uzależniony od ropy, a ochrona środowiska naturalnego coraz większym globalnym problemem. W ciągu ostatnich trzydziestu lat liczba samochodów w USA wzrosła trzykrotnie. Dzienne zużycie ropy w tym kraju wynosi ok. 14 litrów na jedną osobę. Każde gospodarstwo amerykańskie posiada średnio po dwa samochody, a prognozy na najbliższych 20 lat mówią, że zużycie ropy wzrośnie o połowę.

Jednocześnie wszystko wskazuje na to, że zmienia się klimat: nagrzewa się Pacyfik, topnieją lodowce, umierają rafy koralowe, szaleją huragany. Ostatnie 10 lat to najcieplejsze lata tysiąclecia. Dwutlenek węgla i inne gazy akumulujące ciepło wydzielają się do atmosfery w wyniku procesu spalania ropy naftowej i jej pochodnych, co powoduje wzrost temperatury. Uzależnienie od ropy jest więc problemem wszystkich mieszkańców naszej planety. USA odmawiają podpisania Protokołu z Kioto, będącego planem globalnej redukcji zanieczyszczeń, podpisanego przez 125 państw świata. Według prezydenta Busha Protokół z Kioto bezpośrednio zagraża gospodarce amerykańskiej, a wolny rynek i niskie ceny są dla Amerykanów jak świętość.

gasland_kraj-gazem_167GasLand

produkcja: USA rok produkcji: 2010 reżyseria: Josh Fox czas trwania: 100 minut język: polskie napisy

Pewnego dnia twórca filmu mieszkający w Pensylwanii dostaje ofertę wydzierżawienia swojej ziemi od firmy wydobywczej, która zamierza rozpocząć na tym terenie wydobycie gazu łupkowego. Josh Fox i jego rodzina nie są jedynymi, którzy dostali taką ofertę.

Josh zaczyna szukać czegoś więcej na temat szczelinowania hydraulicznego. Nie znajduje wielu informacji na temat wydobycia, docierają jednak do niego niepokojące sygnały z innych miejsc gdzie zaczęto wydobywać gaz z pokładów łupka. Dowiaduje się o zanieczyszczeniu wody w kranach, która nie nadaje się już do czegokolwiek, o chorych zwierzętach, o straconym zaufaniu ludzi wobec firm wydobywczych. Josh rusza więc zaniepokojony z kamerą aby przekonać się na własne oczy i udokumentować na taśmie prawdziwe oblicze boomu na „naturalny gaz” w USA.

ziemia-z-nieba_167Ziemia z nieba

serial dokumentalny produkcja: Francja rok produkcji: 2006 czas trwania: 44–60 minut język: polski lektor

W 1995 roku francuski fotograf Yann Arthus-Bertrand postanowił zrealizować ambitny plan: udokumentować stan Ziemi na przełomie wieków za pomocą zdjęć lotniczych. Projekt, realizowany przez 14 lat, zaowocował pokazywaną na całym świecie wystawą zdjęć, bestsellerowym albumem oraz telewizyjną serią dokumentalną.

Gdy przed kilkoma laty rzadkiej urody prace Arthusa-Bertranda zaprezentowane zostały w Polsce, podczas warszawskiej edycji wystawy „Ziemia z nieba”, swego błogosławieństwa udzielili im Jan Paweł II i XIV Dalajlama. Słowa tych wybitnych postaci stały się mottem wystawy zdjęć francuskiego fotografa. „Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi” – apelował papież, a wtórował mu głos duchowego przywódcy buddystów: „Ponieważ wszyscy dzielimy tę małą planetę, każdy z nas musi nauczyć się żyć w harmonii i pokoju z innymi ludźmi i przyrodą. To nie tylko marzenie, lecz konieczność”. Myślą przewodnią bezprecedensowego i ambitnego projektu, jakiego podjął się Arthus-Bertrand, jest wezwanie do zachowania naturalnego bogactwa i piękna Ziemi. Istnieje zbyt wiele zagrożeń: skażenie środowiska, przeludnienie, wojny, kataklizmy, aby ludzie ignorowali związane z nimi niebezpieczeństwa. Seria dokumentalna „Ziemia z nieba” jest wielkim hołdem złożonym planecie Ziemia. Francuski artysta wyprawia się w różne zakątki globu, by przyglądać się zarówno cudom natury, jak i fatalnym rezultatom ludzkiej ignorancji.

poison-fire_167Poison Fire

reżyseria: Lars Johansson rok produkcji: 2008 czas trwania: 27 minut język: polskie napisy

Film pokazuje dramat mieszkańców delty Nigru (Nigeria), którzy są pozbawieni czystej wody, nieskażonej żywności oraz zdrowego powietrza, a nawet spokojnych nocy. Wszytko to na skutek wydobywania w tym rejonie ropy naftowej przez koncern Shell, który nie przestrzega przy tym podstawowych norm międzynarodowych, stworzonych by chronić życie ludzi i zdrowe środowisko.

Delta Nigru jest obecnie miejscem katastrofy, po 15 latach eksploatacji ropy. Rocznie, półtora miliona ton ropy, wylewanych jest do kanałów rzecznych, na tereny farm i lasów – to równowartość 50 katastrof tankowca „Exxon Valdez”. Przez całe dekady, naturalny gaz, który zawiera ropa, nie jest gromadzony tylko spalany w spalarniach dzień i noc. Spalarnie gazu emitują rakotwórcze substancje i zanieczyszczenia, oraz gazy cieplarniane, tyle co 80 milionów samochodów w średnio zaludnionych miastach. Niekontrolowana korupcja, straszna sytuacja bezpieczeństwa, oraz ludzka śmierć. Mimo to, wydobycie ropy trwa nadal.

uwaga-parzy_167Uwaga, parzy!

produkcja: Wielka Brytania rok produkcji: 2005 czas trwania: 64 minuty język: polski lektor

W roku 1995 trwająca przez tydzień fala upałów przekraczających 40°C spowodowała w Chicago zgon ok. 800 osób. W 2003 roku w Europie z powodu upałów zmarło tysiące ludzi. Upały są obecnie najczęstszą przyczyną śmierci mieszkańców USA. Tymczasem temperatura na naszej planecie ciągle rośnie.

Emisja gazów cieplarnianych powoduje zaburzenia w cyrkulacji wody w przyrodzie oraz znaczne ocieplenie klimatu. W efekcie z roku na rok stan roślinności stopniowo się pogarsza, a wzrostowi temperatury towarzyszą niepokojące zjawiska pogodowe, m.in. gwałtowne burze i tornada, gwałtowne ulewy oraz dotkliwe susze. Jeśli bogate państwa nie ograniczą produkcji gazów, nie zrezygnują z użycia ropy i węgla, ziemię i jej mieszkańców czeka ekologiczna katastrofa. Przejmujący film brytyjskich dokumentalistów przedstawia zagrożenia i ponure scenariusze, których spełnienia będziemy świadkami.

recepta-na-kleske_167Recepta na klęskę

produkcja: Finlandia rok produkcji: 2008 czas trwania: 85 minutre żyseria: John Webster język: polski lektor

Czy jesteśmy w stanie poświęcić wygodny styl życia dla ratowania planety? Ile możemy zrobić sami, nie zrzucając odpowiedzialności na innych? – te pytania stawia sobie autor filmu John Webster. Po naradzie z najbliższymi podejmuje decyzję, że przez rok on i jego rodzina będą stosować dietę z niską zawartością CO2.

Film jest dokumentalnym zapisem przebiegu tego eksperymentu. Na początek Websterowie eliminują ze swego życia ropę naftową i jej pochodne. Koniec z samochodem i plastikiem – obwieszcza zapalony do pomysłu ojciec. Rodzina przechodzi na transport publiczny, zamiast auta korzysta z autobusu (taksówka to jednorazowy kompromis), zamiast trujących atmosferę samolotów wybiera kolej. W odstawkę idzie tym samym wygoda i komfort.

wiek-glupoty_167Wiek głupoty

produkcja: Wielka Brytania rok produkcji: 2008 czas trwania: 89 minut reżyseria: Franny Armstrong język: polski lektor

Jak będzie wyglądać Ziemia za 50 lat? W jakim miejscu znajdzie się człowiek? Czy spełni się katastroficzna wizja przyszłości: wody z roztopionych lodowców zaleją świat, oszalałe słońce wypali żyzne grunty, zapanuje wielki głód, a gatunki zaczną po kolei wymierać?

Wiek głupoty to ambitnie zrealizowana próba przepowiedzenia naszej nieodległej przyszłości. Po kataklizmie ostatni z ludzi budują schron, w którym jak w biblijnej Arce przechowywane są ostatnie okazy zwierząt, owadów i roślinności. Postać kustosza tego przedziwnego miejsca tworzy brytyjski aktor Pete Postlethwaite (znany polskiej widowni z Orkiestry i W imię ojca). Jest rok 2055, mężczyzna przegląda archiwalne materiały z przeszłości i stawia pytanie, dlaczego nie powstrzymaliśmy zmian klimatycznych na Ziemi, kiedy jeszcze było to możliwe. Odpowiedzi szuka w całym stylu życia współczesnego człowieka, szczególnie zaś – nastawionego na konsumpcję człowieka Zachodu.

home-sos-ziemia_167Home – S.O.S. Ziemia!

produkcja: Francja czas trwania: 113 minut reżyseria: Yann Arthus-Bertrand język: polski lektor

Po raz pierwszy na świecie, jednego dnia, w Dniu Ziemi, 5 czerwca 2009 równocześnie w 85 krajach, w kinach, w telewizji, na DVD i w Internecie miała miejsce premiera największego na świecie multimedialnego wydarzenia pro-ekologicznego: premiera filmu HOME – S.O.S. Ziemia.

Wspólny projekt Luca Bessona i fotografa Yanna Arthusa-Bertranda to zapierające dech w piersiach, piekne i poruszające obrazy. To niesamowita podróż w głąb australijskiej rafy koralowej, wędrówka przez niebezpieczne amazońskie lasy, bezkresną pustynię Gobi i industrialne dzielnice Szanghaju… Podróż przez wszystkie kontynenty, której celem jest zwrócenie uwagi świata na problemy i zagrożenia środowiska naturalnego: globalne ocieplenie, umierające lasy, wymieranie gatunków zwierząt i roślin, na kończące się zasoby naturalne.

niewygodna-prawda_167Niewygodna prawda

produkcja: USA czas trwania: 100 min. reżyseria: Davis Guggenheim język: angielski, polskie napisy

Ludzkość siedzi na bombie zegarowej. Jeśli większość naukowców ma rację, mamy 10 lat, żeby zapobiec olbrzymiej katastrofie, która może zniszczyć cały system klimatyczny naszej planety doprowadzając do niespotykanych zmian pogodowych, powodzi, suszy, epidemii i zabójczych fal gorąca.

Reżyser Davis Guggenheim prezentuje przebój Festiwalu Filmowego Sundance, NIEWYGODNA PRAWDA, który oferuje pełne pasji i inspirujące spojrzenie na zaangażowanie jednego człowieka w zdemaskowanie mitów i błędnych wyobrażeń dotyczących globalnego ocieplenia, a także inspirowanie do podejmowania działań mających temu zapobiec. Tym człowiekiem jest były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Al Gore, który pokonany w wyborach prezydenckich w 2000 roku zdecydował się poświęcić życie wysiłkom zmierzającym do uratowania ziemi przed nieodwracalnymi zmianami.

sfabrykowany-krajobraz_167Sfabrykowany krajobraz

produkcja: Kanada rok produkcji: 2006 czas trwania: 84 min. reżyseria: Jennifer Baichwal

Pełnometrażowy dokument zdolnej, kanadyjskiej reżyserki Jennifer Baichwal to zapis wyjątkowej podróży, którą z aparatem w ręku odbył znany i ceniony na świecie kanadyjski fotografik Edward Burtynsky. Artysta, na potrzeby filmu, podejmuje się swego rodzaju śledztwa, którego celem są studia nad estetyką zindustrializowanych krajobrazów.

Burtynsky, znakomity fotograf kanadyjskich krajobrazów, wyrusza tym razem w miejsca, które dopiero musi oswoić. Dużo czasu spędza w Chinach, gdzie za pomocą obiektywu dokumentuje i portretuje efekty masowej przemysłowej rewolucji, która w ciągu kilki lat tak bardzo odmieniła kraj. Śledząc jego prace Baichwal próbuje sformułować podstawy swojej teorii na temat „estetycznych, społecznych i duchowych podstaw industrializacji i globalizacji”. Często pokazuje nam miejsca odpychające, które w wysmakowanych fotografiach Burtynskyego demaskują swój nieziemski, intrygujący, choć czasem przerażający urok. Z Baichwal i Burtynskym podążamy też do Bangladeszu, miejsca gdzie składana jest większość odpadów przemysłowych Zachodu. W porażających kadrach oglądamy efekt działalności wielkich korporacji, których ofiarami są mieszkańcy biednych zakątków świata. Ci traktowani są niemal jak niewolnicy – stają się jedynie małymi trybikami w wielkiej, przemysłowej machinie, jak dwaj młodzi mężczyźni, którzy brodzą w toksycznym szlamie rozbierając gołymi rękami wraki statków.

Dostęp do większości z tych filmów zyskacie Państwo na stronie Alterkino – kino ludzi myślących: http://www.alterkino.org/

Przy opracowywaniu powyższej listy skorzystano z informacji zawartych na stronie: http://www.alterkino.org/.