Kampanie społeczne

 

Poniżej prezentujemy zbiór publikacji prezentujących szeroki wachlarz zagadnień związanych z klimatem i energetyką, planowaniem i prowadzeniem kampanii społecznych. Wiele z nich jest źródłem wiedzy i inspiracji dla liderów klimatycznych na całym świecie. Część publikacji dotycząca kampanii społecznych dostępna jest jedynie po angielsku, jednak niech nie zraża to tych, którzy nie znają dobrze tego języka.

PLANOWANIE I PROWADZENIE KAMPANII

BeautifulTrouble-500Beautiful trouble. A toolbox of revolution
Boyd A., OR Books, New York and London 2012

Niezastąpiony podręcznik aktywizmu urzeknie zarówno weteranów, jak i pełnych zapału nowicjuszy, którzy chcą zmieniać świat na lepsze. To książka i narzędzie internetowe prezentujące teorię i praktykę organizowania szerokiego spektrum kampanii i akcji społecznych, od kwestii środowiskowych po społeczne i polityczne. Autorzy zebrali doświadczenia organizacji pozarządowych i grup aktywistów działających na całym świecie na przestrzeni kilku dekad i stworzyli przełomowy, kompletny podręcznik aktywizmu. Przejrzysty podział na rozdziały dotyczące taktyki, zasad i teorii ułatwia odnalezienie interesujących czytelnika zagadnień, ponadto każdemu tematowi towarzyszą studia przypadku, które stanowią nieocenioną inspirację do działań na lokalnym gruncie. Wśród kilkudziesięciu osób współtworzących ten monumentalny projekt znaleźli się aktywiści, dziennikarze, artyści, naukowcy i organizatorzy kampanii społecznych z całego globu, w tym między innymi Andy Bichlbaum (the Yes Men) i Daniel Hunter (Training for Change). Książka jest dostępna w języku angielskim, hiszpańskim i niemieckim. Wszystkie rozdziały z książki wzbogacone o wiele dodatków i studiów przypadku są dostępne na licencji Creative Commons pod adresem: explore.beautifultrouble.org/ oraz w formie bardziej tradycyjnej: beautifultrouble.org/introduction

Jak wygrywac kampanieJak wygrywać kampanie – komunikacja dla zmian
Rose C., wyd. INSPRO, Łódź 2012

Książka Chrisa Rosa to praktyczny poradnik planowania i prowadzenia skutecznych kampanii mających na celu zmianę społeczną. Zawarte w nim porady posłużą każdej kampanii, bez względu na problem, którego dotyczy. Mocną stroną publikacji jest przedstawienie technik i narzędzi w formie graficznej oraz opis wielu przykładów sukcesów, na których warto się wzorować oraz błędów, których można uniknąć.

Książka dystrybuowana bezpłatnie, szczegóły na Obywatele Decydują

Fragment książki

Kuznia kampanierowKuźnia Kampanierów. Poradnik walczących społeczników.
Red. Górski R., Wyd. INSPRO, Łódź 2013

Książka powstała w ramach projektu „Kuźnia Kampanierów” realizowanego przez INSPRO. Publikację rozpoczyna cykl rozmów z zasłużonymi polskimi kampanierami i kampanierkami. Druga część książki to poradnik prowadzenia kampanii społecznych. W publikacji znalazły się teksty wielu doświadczonych działaczy i działaczek, między innymi Macieja Muskata z Greenpeace i Ryszarda Kulika z PNRWI.

Książka dystrybuowana bezpłatnie, szczegóły na Kuźnia Kampanierów

Fragment książki

Trening Obywatelskich Muskułów, Polska Młodzieżowa Sieć Klimatyczna, 2014

„Zmiany klimatu mają miejsce w naszym świecie. Można się wkurzać, a można też coś zrobić, żeby zmiany powstrzymać” – pisze Polska Młodzieżowa Sieć Klimatyczna, która przygotowała własny poradnik dotyczący obywatelskich działań dla klimatu. Znajdziecie w nim ćwiczenia, które pomogą Wam odnaleźć pozytywną motywację, odkryć Wasze mocne strony i przygotować do działania na rzecz ochrony klimatu. Jeśli chcecie, żeby Wasze muskuły obywatelskie były większe – zachęcamy do częstych ćwiczeń!

Publikacja w pdf

Działać społecznie i do tego skutecznie!, Pacewicz. P, Centrum Edukacji Obywatelskiej

Autor – doświadczony dziennikarz społeczny, pomysłodawca znanych kampanii, w tym „Rodzić po ludzku” – zadaje fundamentalne pytanie, czy warto angażować się w działania społeczne. Twierdząca odpowiedź wiedzie do kolejnego: jak robić to skutecznie? Trzon poradnika stanowi 9 zasad prowadzenia kampanii społecznej, z którymi powinien zapoznać się każdy lider.

Publikacja w pdf

Działasz.pl

Strona działasz.pl została założona przez zespół Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej. Portal jest prowadzony przez młodych, dla młodych. W zakładce Jak działać znajdziecie wiele przydatnych porad na temat prowadzenie wszelkiego rodzaju kampanii i działań społecznych. Polecamy również dział Środowisko i prawa zwierząt. Do dzieła!

Kampaniespoleczne.pl

Portal ten jest największą w Polsce bazą kampanii społecznych realizowanych zarówno w kraju jak i za granicą. Godny uwagi jest dział Wiedza poświęcony marketingowi społecznemu. Czytelnik znajdzie w nim artykuły na temat prowadzenia kampanii w mediach oraz zbiór studiów przypadku.

ngo.pl

Szukacie wskazówek, jak prowadzić kampanię społeczną? Na tej stronie znajdziecie syntezę kilku dobrych rad, w języku polskim.

Training for Change

Od 1992 roku organizacja Training for Change prowadzi szkolenia dla aktywistów na całym świecie ucząc umiejętności i dzieląc się narzędziami, które pomagają w prowadzeniu kampanii na rzecz pokojowych, demokratycznych zmian społecznych. Pod tym adresem (w języku angielskim i hiszpańskim) dostępne są narzędzia przygotowane przez organizację, między innymi ćwiczenia przydatne dla osób współpracujących z lokalnymi społecznościami oraz organizujących kampanie społeczne: trainingforchange.org/tools

Portal climateaccess.org

Na portalu tym zebrano bogatą kolekcję materiałów dotyczących praktycznie wszystkich zagadnień związanych z prowadzeniem kampanii klimatycznych: nauki o klimacie i jego zmianach, działań dla ochrony klimatu, polityki klimatycznej, sprawiedliwości społecznej, ekopsychologii, edukacji o klimacie, działań medialnych, organizowania kampanii i ruchu społecznego. Wszystkich, którym nie straszny język angielski zachęcamy do przeszukania bogatego archiwum narzędzi i materiałów edukacyjnych pod adresem climateaccess.org/resource-hub

The Change Agency

Change Agency Education and Training Institute to niezależna, społeczna inicjatywa australijskich liderów aktywizacji społecznej. Portal thechangeagency.org zawiera zbiór ponad 1000 materiałów dla aktywistów i organizatorów kampanii społecznych. Na portalu zamieszczono wiele przydatnych porad dotyczących strategii planowania kampanii (w języku angielskim) thechangeagency.org/campaigners-toolkit/