18-20 marca 2016 r. w miejscowości Benowo na Pomorzu odbył się pierwszy zjazd szkoleniowy w nowej edycji szkolenia Strażników Klimatu. Spośród kilkudziesięciu kandydatów organizatorzy wybrali 25 osób, które przez kolejne miesiące będą współtworzyć kampanię klimatyczną.
Zajęcia prowadzili Ryszard Kulik, Iwo Łoś, Diana Maciąga i Radosław Sawicki.
Diana Maciąga
Ryszard Kulik
Strażnicy Klimatu, zjazd II – medialnie i klimatycznie!
W dniach 22-24 kwietnia 2016 r. po raz drugi w miejscowości Benowo na Pomorzu spotkali się uczestnicy cyklu szkoleniowego Strażnicy Klimatu.
Zajęcia prowadzili Grzegorz Bożek, Marcin Popkiewicz, Kuba Gogolewski.
Improwizowana drama pozwala uczestnikom przeżyć „na sucho” konferencję prasową/debatę. Strażniczki i Strażnik wcielają się w ekspertów i lokalne liderki reprezentujące społeczność zagrożoną budową kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Warsztat medialny prowadzi Grzegorz Bożek – redaktor naczelny Miesięcznika Dzikie Życie.
Konferencja zmieniła się w burzliwą debatę! Inwestor przekonuje o zbawczym wpływie kopalni na region, sekunduje mu dziennikarka z pisma „Eko-węgiel” i przedstawiciel firmy Eko-kopalnia. Dziennikarka z magazynu „Najprawdziwsza Prawda” bezkompromisowo drąży temat a lokalni rolnicy chcą wiedzieć, kto im zrekompensuje wyschnięcie studni i utratę plonów. Miało być na niby, wyszło zaskakująco prawdziwie.
Pod czujnym okiem Marcina Popkiewicza sprawdzamy, jak wzrastało zużycie paliw kopalnych na przestrzeni ostatnich 250 lat. Po kilku minutach… zabrakło nam miejsca na kartce - wykres wystrzelił pod sufit.
Na slajdzie widzicie loga instytucji, które nie zgadzają się z wnioskami IPCC, że klimat się zmienia i to efekt działalności człowieka. Zacne grono, prawda 😉 ? Marcin Popkiewicz z Nauka o Klimacie obala mit o „braku zgody wśród naukowców”
Ile % byście zaproponowali/ły?
O zmianach klimatu, paliwach kopalnych i alternatywnych źródłach energii opowiada nieoceniony Marcin Popkiewicz, autor książek i artykułów, redaktor Ziemia na rozdrożu i Nauka o klimacie.
„Nauka nie jest demokracją. Nauka to dyktatura faktów. Prawo grawitacji nie przestanie istnieć, bo ktoś tak postanowi i to przegłosuje. Tak samo jest ze zmianą klimatu.” Marcin Popkiewicz
Dziś nasz system energetyczny bazuje na nierentownych kopalniach i wielkich, trujących elektrowniach. Alternatywa w postaci czystej energii istnieje, jest na wyciągnięcie ręki i na dłuższą metę jest tańsza, zdrowsza i bezpieczniejsza od starego systemu. I mówiąc szczerze, jest naszym jedynym wyjściem, by uniknąć katastrofy klimatycznej.
Skąd się bierze klimatyczny negacjonizm i jak sobie z nim radzić? Alternatywny tytuł zajęć mógłby brzmieć: Jak zmiażdżyć klimatycznych zaprzeczaczy 😉
Skończenie z paliwami kopalnymi nie oznacza braku prądu. Mamy realne, dostępne rozwiązania, ale musimy o nie walczyć, zanim będzie za późno! Jak to zrobić? Marcin Popkiewicz pokazuje dostępne rozwiązania w świetnej książce „Rewolucja energetyczna. Ale po co?” Polecamy!
Wielkie planowanie! W maju cały świat powstaje przeciwko brudnym interesom paliwowym. My organizujemy akcję solidarnościową #NieNiszczcie! By powiedzieć znanemu funduszowi emerytalnemu, że inwestując w węgiel puszczają z dymem naszą bezpieczną przyszłość. 10 maja spotykamy się w Warszawie na ul. Topiel 12, bądźcie z nami!
Kuba Gogolewski z koalicji RTON opowiada o zgubnych skutkach budowy kopalni odkrywkowych węgla brunatnego i o wielkiej batalii, jaką w Polsce toczą tysiące ludzi przeciwko tym niszczycielskim projektom.
Jest bezcenna, wyjątkowa i przepiękna. Drugiej takiej nie ma na całym świecie. A do tego pomaga nam chronić klimat, choć sama cierpi przez jego zmiany. Strażnicy i Strażniczki Klimatu apelują do decydentów: słuchajcie naukowców i przyrodników, a nie plantatorów drewna! Cała Puszcza pod ochroną!
Strażnicy Klimatu, zjazd III – aktywnie i twórczo!
W dniach 13-15 maja 2016 r. kilkunastoosobowa grupa uczestników cyklu szkoleniowego Strażnicy Klimatu ponownie spotkała się w ośrodku edukacyjnym w Benowie, aby doskonalić swoje kompetencje obrończyń i obrońców Ziemi, szczególnie w kontekście postępujących zmian klimatycznych.
Nasza strona używa plików cookie dla zapewnienia najwyższej jakości usług. Jeśli chcesz możesz wyłączać pliki cookies w swoje przeglądarce.AkceptujWięcej...