Z pewnością kochasz swoją rodzinę.
Człowiek jest istotą społeczną, co oznacza, że nasze życie zawsze związane jest z byciem w grupie. Ta najbliższa nam grupa to rodzina. Jesteśmy dziećmi, a następnie, jako dorośli łączymy się w pary i płodzimy dzieci. Tworzymy złożone relacje, które na wiele lat cementują nasze rodziny. Te pierwotne grupy są podstawą naszej tożsamości. To właśnie w rodzinach zaspokajamy wszystkie nasze ludzkie potrzeby.
Rodzina to miłość, bezpieczeństwo i radość, to też kłopoty i troski. Ale właśnie na tym polega nasze życie. Badania psychologiczne wskazują na to, że dla większości ludzi rodzina jest największą wartością. A ludzie, którzy tworzą więzi rodzinne, są zdrowsi i dłużej żyją.
Zagrożenia:
To, co wydaje się stabilne, trwałe i przewidywalne za chwile może takie nie
być. Ta prawda dotyczy także Twojej rodziny, która jest częścią rozległego systemu społecznego. Stabilność rodziny, a szerzej społeczeństwa, państwa czy nawet ludzkiej cywilizacji zagrożona jest zmianami klimatycznymi. Ocieplanie się klimatu i towarzyszące temu zmiany warunków życia w wielu miejscach świata mogą prowadzić do destabilizacji politycznej, ekonomicznej i społecznej. Według analiz Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), już w tej dekadzie brak wody dotknie co najmniej 207 mln mieszkańców Ameryki Łacińskiej, Azji i Afryki. Do roku 2050 kolejne 130 mln Azjatów czeka głód, a do 2100 plony upraw w Afryce mają spaść aż o 90%.
Wiele wskazuje na to, że znajdujemy się u progu potężnych migracji ludności powodowanych zmianami klimatycznymi. Uciekinierzy klimatyczni będą kierować się do takich krajów jak Polska, która znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego. Jak będzie wyglądała nasza rzeczywistość, gdy światowa gospodarka ulegnie destabilizacji, gdy trzeba będzie przyjąć i wyżywić uciekinierów? Czy będziemy mieli środki na to, by zachować obecny standard życia, by zachować poczucie bezpieczeństwa? Te pytania tylko wskazują na potencjalne zagrożenia dla naszych rodzin. Ale skutki zmian klimatycznych mogą być znacznie poważniejsze. Ponieważ to właśnie w takich warunkach rodzi się przemoc i wybuchają wojny.
Co możesz zrobić?
Aby uniknąć czarnego scenariusza trzeba działać już dzisiaj. A podejmowane działania muszą mieć wymiar globalny. Na szczęście wszystko, co robisz ma taki wymiar, ponieważ decyzje, jakie podejmujesz wpływają na cały świat. Każda decyzja wpływa na klimat, a klimat nie respektuje granic. Możesz o niego zadbać np. nie marnując jedzenia, nie wyrzucając go. Wkład do efektu cieplarnianego powstający przy produkcji marnotrawionej żywności to 3,3 miliardy ton CO2 w skali całego świata. Więcej CO2 produkują rocznie tylko Chiny i USA. Nie wyrzucaj jedzenia. Kupuj produkty spożywcze sprawdzając ich datę przydatności do spożycia. Zanim udasz się na zakupy, sprawdź co masz w lodówce i w szafce z żywnością. Planuj swoje posiłki przede wszystkim z uwzględnieniem tego, co masz w domu.