lubieto_NIEDZpolarny

Niedźwiedź polarny

Niedźwiedź polarny to prawdziwie majestatyczne zwierzę. Jest największym żyjącym drapieżnikiem lądowym. Samce mogą ważyć dwa razy tyle co tygrys syberyjski. Większość dorosłych samców waży 300-700 kg i osiąga długość 2,4-3,0 m. Wysokość w kłębie samca niedźwiedzia to natomiast 1,3-1,5 m. Stojąc pionowo, dorosły samiec może osiągnąć wysokość do 3,35 m. Samica jest zwykle ok. dwa razy mniejsza i waży w granicach 150-300 kg mierząc 1,9-2,1 m długości. Niedźwiedź polarny prowadzi niemal morski tryb życia, potrzebuje do przetrwania jedynie kawałka pływającego lodu i żywności znajdowanej w wodzie, oraz miejsca do urodzenia i odchowania młodych.

Niedźwiedzie polarne spędzają większość roku wzdłuż skutych lodem brzegów. Najchętniej przebywają na terenie łączącym części oblodzone z otwartymi wodami i ziemią wzdłuż wybrzeża. Niedźwiedzie polarne wiodą samotniczy tryb życia i pokonują duże obszary. Spotykają się tylko przy padlinie i w okresie rozmnażania. Pomimo swojego ciepłego futra i warstwy tłuszczu, niedźwiedzie polarne od września zapadają w sen zimowy w gawrze, którą same wykopują w śniegu. Niedźwiedzie są znakomitymi pływakami. Płynąc posługują się przednimi łapami i mogą osiągnąć szybkość do około 10 km/h. Nurkują z otwartymi oczami i zamkniętymi nozdrzami. Potrafią wytrzymać pod powierzchnią wody do 2 minut.

Zagrożenia:

Zagrożenia: Niedźwiedź polarny został wpisany przez rząd USA na listę gatunków zagrożonych. Tym samym dostąpił wątpliwego zaszczytu zostania pierwszym gatunkiem uznanym za zagrożony wskutek ocieplenia klimatu.

Sekretarz Dirk Kemphorne, szef Departamentu Spraw Wewnętrznych, ogłaszając taką decyzję stwierdził, że wskutek globalnego ocieplenia zmniejsza się naturalne środowisko niedźwiedzia polarnego i w przewidywalnej przyszłości będzie się zmniejszało dalej, co zagraża istnieniu gatunku.

Specjaliści szacują, że na wolności żyje 20-25 tysięcy niedźwiedzi polarnych. Ich los jest bardzo niepewny. Specjaliści ze Służby Geologicznej Stanów Zjednoczonych sądzą, że w ciągu najbliższych 45 lat liczba niedźwiedzi polarnych żyjących na Ziemi zmniejszy się do 6-8 tysięcy.

Ostatnio zauważono, że rodzi się mniej młodych i są one gorzej odżywione. Co więcej, napotkano na martwe niedźwiedzie polarne, które utonęły, próbując przepłynąć pomiędzy lodem a lądem stałym. Wskutek globalnego ocieplenia mają one coraz większą odległość do przebycia i coraz częściej opadają z sił, zanim dotrą na ląd.

Co możesz zrobić?

Jeśli lubisz niedźwiedzie polarne, może w bardzo prosty sposób przyczynić się do ich ochrony. Każdy Twój krok i każda decyzja mają wpływ na ziemski klimat, a w tym pośrednio na los, jaki czeka niedźwiedzie polarne. Możesz np. zrezygnować z kupowania mrożonek. Mrożonki, które można kupić w sklepie przetrzymywane są w warunkach głębokiego zamrożenia, to znaczy poniżej – 18 st. C. Utrzymywanie takiej temperatury wymaga stosowania chłodni oraz dużych nakładów energii. Szacuje się, że przechowywanie mrożonek w porównaniu do przechowywania świeżych produktów wymaga dziesięciokrotnie większych nakładów energii. A im więcej zużywanej energii, tym większa emisja gazów cieplarnianych. Unikaj zatem kupowania mrożonek, których produkcja i przechowywanie wymagają dużych nakładów energii. Zamiast tego wybieraj produkty świeże i sezonowe. Na zdrowie polarnym misiom!