P1090379s

Rewolucja energetyczna i klimatyczne kampanie finansowe

Za nami drugi zjazd szkoleniowy Strażników Klimatu. 17-19 marca w Bystrej uczestnicy szkolenia zmierzyli się z tematem przewodnim tej edycji – powiązaniami między zmianami klimatu, sektorem paliw kopalnych a światem wielkich pieniędzy.

Cały świat przyznał już, że ochrona klimatu oznacza koniec ery paliw kopalnych. Ale jeśli zrezygnujemy z węgla, ropy i gazu, to co nam pozostanie? Czy warto odwęglić Polskę i na jakie źródła energii powinniśmy postawić? Pierwszy dzień szkolenia należał do eksperta, który zna ten temat, jak mało kto: Marcin Popkiewicz, autor bestsellerów ‚Świat na Rozdrożu’ (Ziemia na Rozdrożu) i ‚Transformacja energetyczna. Ale po co?’ pokazał nam, że transformacja energetyczna w dobie zmian klimatu to wielka szansa na bezpieczniejszy, bardziej sprawiedliwy świat. I że wciąż jest nadzieja, że uda nam się podążyć tą ścieżką, jeśli tylko wszyscy się w to zaangażujemy.

Planując kampanię trzeba rozważyć, kto może nam w niej pomóc, a kto będzie nam rzucał kłody pod nogi. Piątkowy wieczór uczestnicy spędzili przygotowując spektra sojuszników, czyli listy potencjalnych sojuszników i oponentów naszej sprawy. Warsztat prowadziła Diana Maciąga – koordynatorka kampanii klimatycznych Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Następnego dnia Kuba Gogolewski z Fundacji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” opowiedział o finansowaniu inwestycji energetycznych na szczeblu unijnym i w Polsce oraz o tym, jak na rynki finansowe wpływa uchwalenie Porozumienia Paryskiego i cel utrzymania ocieplenia klimatu poniżej 1,5° C. Jeśli chcemy go osiągnąć nie wolno nam już rozwijać nowych inwestycji węglowych a istniejące trzeba zamykać – przekonywał Kuba w prezentacji „Węgiel – narodowy skarb?” o kampaniach przeciwko budowie nowych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego i innych projektów węglowych.

Sobotnie zajęcia zakończył Robert Trzaskowski z Greenpeace CEE. Słyszeliście kiedyś o dyrektywie IED albo o tajemniczych BREFach? Okazało się, że temat norm i limitów emisji dla elektrowni węglowych w Polsce może być naprawdę fascynujący i warto wiedzieć, jak Polacy produkują prąd i jak to wygląda w UE.

Niedziela upłynęła pod znakiem finansów. Na początek Robert Trzaskowski zafundował nam przyspieszony kurs na temat działania giełdy i rynków finansowych. Dowiedzieliśmy się też gdzie i jak szukać informacji o spółkach giełdowych, na czym polega analiza sprawozdań finansowych firm węglowych i co najważniejsze – po co w ogóle warto się tym zainteresować i jak wykorzystać takie dane w kampanii.

Tropienie powiązań między światem paliw kopalnym i wielkiej finansjery samo w sobie może wydawać się bardzo skomplikowane. Jednak kampania finansowa to nie tylko żmudne wyszukiwanie i analiza danych, to też oprawa graficzna, działania medialne i spektakularne akcje. Za miesiąc Strażniczki i Strażnicy klimatu dowiedzą się, jak wykorzystać dane finansowe i czego potrzebujemy, by zaplanować kampanię klimatyczną od A do Z.