P1090482s

Od kampanii klimatycznej do rewolucji energetycznej

Zmiany klimatu i energetyka to dwie strony tej samej monety. Przed miesiącem zajmowaliśmy się źródłem problemu, czyli tematem paliw kopalnych. Teraz przyszedł czas, by pomówić o rozwiązaniach.

III Zjazd Strażników Klimatu (21-23 kwietnia) zaczął się od poważnych pytań. Skąd produkujemy energię w Polsce i dlaczego aż tyle z węgla? Czy transformacja energetyczna Polski jest możliwa? Co w Polsce się opłaca jeśli chodzi o rozwój odnawialnych źródeł energii? Czy Polska ma w ogóle strategię energetyczną?  Skonfrontował nas z nimi Marek Józefiak (Polska Zielona Sieć). Przybliżył nam też temat energetyki obywatelskiej, dzięki której przysłowiowy Nowak i Kowalska mogliby zrobić coś dobrego dla świata. Mówiąc o blaskach i cieniach OZE nie pominął też globalnej odnawialnej rewolucji, czyli wyzwań polskiego sektora energetycznego w obliczu światowych trendów. W końcu próbowaliśmy odpowiedzieć też na pytanie, które zadaje sobie wielu obywateli: czego chce od nas Unia i czy naprawdę polityka klimatyczna jest dla nas takim złem?

Koszty zewnętrzne energetyki węglowej są olbrzymie i nie chodzi tylko o zmiany klimatu. Spalanie węgla to też zanieczyszczenie powietrza, które fatalnie wpływa na nasze zdrowie. Czy w takim razie istnieje energia przyjazna zdrowiu i czy to utopia czy realna perspektywa przyszłości? W ramach ćwiczenia zbadaliśmy też jakość powietrza w okolicy (mimo schyłku sezonu grzewczego – nie jest dobrze!), a wszystko to pod okiem Weroniki Piestrzyńskiej z HEAL Polska.

Wiemy już co jest problemem, i że rozwiązania są na wyciągnięcie ręki. Najwyższy czas wprowadzić je w życie! Nic prostszego, prawda? Czy chcesz powstrzymać szkodliwą, kopalną inwestycję, czy walczysz o zainstalowanie paneli słonecznych w twojej miejscowości – prowadzenie kampanii społecznej wymaga dobrego przemyślenia na każdym etapie. W tajniki planowanie i prowadzenie kampanii klimatycznej wprowadził nas Iwo Łoś z Greenpeace Polska.

Uczestnicy i uczestniczki szkolenia od razu mieli szansę przekonać się, jak planowanie akcji klimatycznej wygląda w praktyce (maj to gorący miesiąc dla klimatycznych aktywistów!). Dostali też zadanie domowe – zaplanowanie własnej kampanii (teoretycznej lub zupełnie prawdopodobnej, a nawet już wprowadzanej w życie) według zaproponowanego wzoru. Nad tą częścią szkolenia czuwała Diana Maciąga z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Działając dla środowiska i klimatu nie jesteśmy jak samotne wilki. Transformacja w kierunku bardziej sprawiedliwego, bezpiecznego świata wymaga współpracy wielu ludzi z często bardzo różnych środowisk, o różnych przekonaniach i systemach wartości. Takiej współpracy też trzeba się nauczyć, warto zacząć od tego by umieć… rozmawiać. Warsztat pracy w grupie i prowadzenia dyskusji bez przemocy poprowadził Wojtek Mejor z Kolektywu Trenerskiego „Lepiej”.