P1090654s

Czwarta edycja Strażników Klimatu ruszyła!

20 niezwykłych osób – to Strażniczki i Strażnicy Klimatu. Przeszli przez sito rekrutacji i przyjechali do nas z całej Polski, by uczyć się, jak skutecznie działać dla ludzi, środowiska i klimatu. Przed nami cztery miesiące intensywnej pracy. 27-29.10.17 odbył się pierwszy z czterech zjazdów nowej edycji szkolenia Strażnicy Klimatu: „Zmiany klimatu. Przyczyny, skutki i działania.”

Tradycyjnie zaczynamy od solidnej dawki wiedzy o mechanizmie zmian klimatu. A kto mógłby przedstawić ten temat lepiej, niż Marcin Popkiewicz – ekspert i niestrudzony edukator prowadzący portale Nauka o klimacie i Ziemia na rozdrożu? Jeśli jeszcze nie czytaliście jego bestselerów „Świat na rozdrożu” i „Rewolucja energetyczna. Ale po co?” – koniecznie zapytajcie o nie w księgarni 🙂 Marcin poprowadził wykłady pt. „Megatrendy. Mechanizm, przyczyny i skutki zmian klimatu, jak mówić o klimacie?” po raz kolejny udowadniając, że jest mistrzem w opowiadaniu o sprawach trudnych w przystępny i fascynujący sposób.

Walka z globalnym ociepleniem na dłuższą metę może być bardzo przytłaczająca. Dlatego tak ważne jest ciągłe budowanie i podsycanie motywacji do działań. Uczestnicy kursu budowali ją pod czujnym okiem Ryszarda Kulika – ekologa, psychologa i trenera.

Równie budujące były zajęcia, które poprowadziła Diana Maciąga – kampanierka klimatyczna z Pracowni. W piątek opowiedziała o wieloletniej kampanii przeciwko budowie wielkiej elektrowni węglowej Północ na Pomorzu – wystarczyła garstka ekspertów, lokalnych mieszkańców i aktywistów, by powstrzymać szkodliwe plany bogacza, który nie zważał na dobro ludzi ani środowiska. Zajęcia zakończyła wykładem o globalnym ruchu klimatycznym pokazując uczestnikom i uczestniczkom szkolenia, że jesteśmy częścią wielkiego i pięknego ruchu na rzecz sprawiedliwości społecznej. Jak powiedziała: jeśli chcemy uratować świat przed klimatyczną katastrofą i wypełnić zobowiązania Porozumienia Paryskiego – 80% paliw kopalnych musi zostać w ziemi. Tymczasem przemysł paliwowy jest hojnie dotowany na całym świecie. Najwyższy czas zakręcić ten kurek!

Już na kolejnym spotkaniu porozmawiam o tym, jak to osiągnąć.