sDSCN7270

Transformacja energetyczna – dla zdrowia i klimatu

Strażnicy i Strażniczki klimatu spotkali się w Bystrej po raz kolejny 1-3.12.17. Drugi zjazd szkoleniowy odbył się pod hasłem „Transformacja energetyczna dla ochrony klimatu, zdrowia i środowiska”.

Zajęcia rozpoczął Marcin Popkiewicz, autor bestsellerów „Świat na rozdrożu” i „Rewolucja energetyczna. Ale po co?”, który przyjechał do nas by pokazać, że kryzys energetyczno-klimatyczny wymaga nie jednego, a całej gamy rozwiązań. Co najważniejsze, choć wydają się one rewolucyjne, są też dostępne na wyciągnięcie ręki – brzmiała konkluzja wykładu „Transformacja energetyczna w dobie zmian klimatu: paliwa kopalne i czym je zastąpić”.

Ile razy słyszeliście, że „Chiny emitują więcej”? Polska bynajmniej nie jest „Chinami Europy”. W przeciwieństwie do naszego kraju, Chiny inwestują w OZE i powoli odchodzą od węgla. Magda Zowsik z Greenpeace Polska opowiedziała o polskiej energetyce – dziś opartej na węglu, ale jak długo jeszcze tak będzie? Dowiedzieliśmy się wiele o źródle problemu: polskiej energetyce i o paliwach kopalnych oraz ich roli w polskiej gospodarce. Magda miała dla nas jeszcze jedną propozycję: autorski warsztat „Komunikacja oparta na empatii”, który rzucił nowe światło na problem tego, jak mówić o klimacie i jak porozumieć się z innymi bez agresji i szkodliwych emocji.

W sobotni wieczór nasi Strażnicy podjęli pierwszą próbę planowania kampanii społecznej odpowiadając na 23 pytania „Gdzie jestem i co mogę zrobić”, które pomagają w usystematyzowaniu tematu. Zajęcia prowadził Radosław Ślusarczyk z Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

W niedzielę Agnieszka Muras z HEAL Polska uświadomiła nam ogrom wpływu energetyki na zdrowie. Jej wykład „Jak węgiel niszczy Twoje ciało. Koszty zdrowotne zanieczyszczeń powietrza. Energia przyjazna zdrowiu – utopia czy realna perspektywa przyszłości?” powinien być obowiązkowy dla instytucji zajmujących się kwestią powietrza.

Za miesiąc spotykamy się, by mówić o rozwiązaniach i planować kampanie klimatyczne!