sP1090716

Strażnicy Klimatu w działaniu!

12-14 stycznia w Bystrej trwał trzeci zjazd Strażników Klimatu. Zaczęliśmy ambitnie – od działań klimatyczno-finansowych, bo nic tak nie wpływa na środowisko jak brudne interesy. Tajnikami prowadzenia takich kampanii podzielił się z nami Kuba Gogolewski, kampanier finansowy z Fundacja Rozwój TAK – Odkrywki NIE. Dowiedzieliśmy się między innymi co ma wspólnego bank albo towarzystwo ubezpieczeniowe z brudnym biznesem paliw kopalnych. Jesteście pewni/e, że Wasze pieniądze nie niszczą klimatu?

Potem przyszedł czas na praktyczne zajęcia z planowania i prowadzenia kampanii, które poprowadził Iwo Łoś z Greenpeace CEE. Jego wykłady „Prowadzenie kampanii społecznych na rzecz ochrony klimatu i przyrody” i „Jak planować i wygrywać kampanie – teoria, praktyka i studium przypadków” po raz kolejny okazały się przełomowym punktem dla uczestników i uczestniczek szkolenia, którzy poczuli, że wreszcie mają narzędzia by zmieniać świat na lepsze.

Urszula Stefanowicz z Koalicja Klimatyczna od lat bierze czynny udział w szczytach klimatycznych i z bliska przygląda się procesowi negocjacyjnemu. Dla nas poprowadziła wykład o polskiej i międzynarodowej polityce klimatycznej. Dowiedzieliśmy się, na czym polegają negocjacje klimatyczne, które kraje to liderzy działań na rzecz walki z globalnym ociepleniem a kto wolałby odłożyć politykę klimatyczną na półkę (i co możemy na to poradzić). Wcieliliśmy się też w negocjatorów reprezentujących 6 grup krajów: UE, USA, Indie, Chiny, Inne kraje rozwinięte i Inne kraje rozwijające się. Cel: tak obniżyć emisje, by zatrzymać ocieplenie klimatu poniżej 1,5C do końca stulecia. Startujemy od emisji wynikających z polityki „biznes jak zwykle”, która doprowadzi do ocieplenia o ok. 4,2C. Wy też możecie sprawdzić się w tej roli, symulację negocjacji znajdziecie tu: https://croadsworldclimate.climateinteractive.org/

Na koniec wróciliśmy do tematu OZE i demokracji energetycznej. „Ekologia nie jest dla bogatych, tylko dla mądrych” – przekonał nas Dariusz Szwed z Zielony Instytut, doradca prezydenta Słupska Roberta Biedronia. Darek poprowadził dla nas zajęcia o miejskiej polityce energetyczno-klimatycznej.

Trzeci zjazd szkoleniowy to też czas na działanie! Strażnicy i Strażniczki pomogli lokalnym mieszkańcom w walce ze smogiem organizując 12-14 stycznia akcję informacyjną w Bystrej: zaplanowali działanie, przygotowali banery i spotykali się mieszkańcami. Dotarli z antysmogowym przesłaniem do mediów a nawet do miejscowych parafii, dzięki czemu zaproszenie na spotkanie na temat smogu popłynęło z kościelnej ambony. Dla wielu z nich było to pierwsze aktywne działanie „w terenie” i swoisty rytuał przejścia. Jak pokazała wysoka frekwencja na spotkaniu tydzień później – akcja okazała się sukcesem i pierwszym krokiem dla czystego powietrza w Bystrej!