P1090318_s

Zmiany klimatu – przyczyny, skutki i działania.

24 lutego w ośrodku edukacji ekologicznej Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot wystartowała trzecia edycja szkolenia dla lokalnych liderów klimatycznych Strażnicy Klimatu. 16 osób z całej Polski spotkało się, by wspólnie zdobywać wiedzę i planować działania na rzecz ludzi, środowiska i bezpiecznej przyszłości. Są wśród nich działaczki antysmogowe, edukatorki i naukowcy. Doświadczeni ekolodzy i osoby wciąż szukające swojego miejsca i sposobu, by uczynić świat odrobinę lepszym miejscem. Łączy ich silna motywacja, niezgoda na bezczynność w obliczu wielkiego wyzwania, jakim jest kryzys klimatyczny i olbrzymia żądza wiedzy!

Wątkiem przewodnim tej edycji szkolenia jest śledzenie powiązań między światem wielkiego biznesu a sektorem paliw kopalnych. W ten mało znany temat wprowadził nas Kuba Gogolewski z Fundacji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” – doświadczony kampanier finansowy, który na co dzień zajmuje się problemem nowych planowanych w Polsce kopalni odkrywkowych węgla brunatnego.

Pierwszego dnia szkolenia przyszli Strażnicy i Strażniczki klimatu poznawali się i budowali motywację do działań dla ludzi i przyrody pod przewodnictwem nieocenionego Rysia Kulika – doktora psychologii, edukatora i trenera z wieloletnim doświadczeniem.

Dzień zakończyła prezentacja Diany Maciąga z koalicji Stop Elektrowni Północ zawiązanej, by powstrzymać budowę jednej z największych elektrowni węglowych planowanych w Europie. Na przykładzie tej kampanii pokazała, że dzięki determinacji i współpracy z ekspertami i lokalnymi mieszkańcami można wygrać nawet tak, wydawałoby się, skazaną na porażkę batalię.

Drugi i trzeci dzień szkolenia poświęcony był problemowi zmian klimatu. Także podczas tej edycji szkolenia mieliśmy wielką przyjemność gościć Marcina Popkiewicza – niestrudzonego edukatora, eksperta i redaktora portalu Nauka o klimacie, autora bestsellerowych książek „Świat na rozdrożu” i „Rewolucja energetyczna. Ale po co?”. Nie tylko przybliżył on uczestnikom szkolenia naukowe podstawy zjawiska znanego jako globalne ocieplenie, ale poruszył kluczowy temat megatrendów w gospodarce i energetyce, w tym zależności między ekonomią, energetyką i zmianami klimatu. Część zajęć poświęcona była także mitom klimatycznym i sposobom, jak sobie z nimi radzić w dyskusjach, które każdy Strażnik i Strażniczka klimatu niewątpliwie będą prowadzić.

Uchwalenie Porozumienia Paryskiego o ochronie klimatu w 2015 roku było wielkim sukcesem. Dziś wiemy jednak, że samo Porozumienie nie uchroni nas przed katastrofalnym ociepleniem, bo jego założenia są za mało ambitne, dlatego ludzie na całym świecie organizują się i wspólnie domagają ambitnych, skutecznych działań. Na koniec zjazdu Diana Maciąga podzieliła się z uczestnikami osobistą refleksją na temat działań światowego ruchu klimatycznego oraz miejsca polskich aktywistów w tym globalnym przedsięwzięciu. Siłą ruchu klimatycznego jest jego otwartość i różnorodność. Każdy znajdzie w nim miejsce dla siebie, każdy talent jest na wagę złota, każdy jest bezcenny. Jaką rolę znajdą dla siebie Strażnicy i Strażniczki Klimatu? Przekonamy się już niebawem!