Straznicy-2018_960x576_Edukacja

Dla ludzi, przyrody i środowiska – zostań Strażnikiem Klimatu! Trwa nabór na nową edycję szkolenia 2017-2018

Strażnicy Klimatu to jedyne w Polsce szkolenie z zakresu edukacji obywatelskiej przygotowujące kompleksowo osoby, które chcą samodzielnie prowadzić kampanie społeczne i działania strażnicze na rzecz ochrony klimatu.

Martwią Cię zmiany klimatu i globalne problemy ekologiczno-społeczne? Chciał(a)byś zrobić coś dobrego dla ludzi i świata a nie wystarcza Ci odpowiedź, że sam(a) nie zdołasz z tym nic zrobić? Czujesz, że drzemie w tobie potencjał do bycia aktywist(k)ą, ale nie wiesz od czego zacząć? Jeżeli Twoją potrzebą jest zdobywanie rzetelnej wiedzy i umiejętności jak ją wykorzystać, dołącz do Strażników Klimatu!

Uczestnicy szkolenia będą zdobywać wiedzą pod okiem wiodących ekspertów z dziedziny klimatologii, prawa, ekonomii, energetyki konwencjonalnej i opartej na odnawialnych źródłach, ochrony zdrowia i środowiska oraz działań medialnych i prowadzenia kampanii społecznych. Osią szkoleń będą zagadnienia związane z przeciwdziałaniem zmianom klimatu, jednak nabyte podczas wykładów i warsztatów kompetencje mają charakter uniwersalny i będą przydatne również na innych polach społecznej aktywności.

Szkolenie skierowane jest do wszystkich tych, którzy chcą aktywnie działać na rzecz ochrony klimatu: studentów kierunków ekonomicznych i przyrodniczych, aktywistów ekologicznych, społeczników.

Szkolenie Strażnicy Klimatu składa się z czterech trzydniowych (piątek-niedziela) zjazdów. Zajęcia dobywają się w ośrodku szkoleniowym na ul. Jasnej 17 w Bystrej koło Bielska-Białej (w województwie śląskim).

Uczestnicy mają zapewnione noclegi i wyżywienie (posiłki wegetariańskie, obiady zapewnia Stowarzyszenie, na przygotowywane wspólnie śniadania i kolacje obowiązuje symboliczna składka). Udział w szkoleniu Strażnicy Klimatu jest nieodpłatny. Uczestnicy pokrywają tylko koszty dojazdu na miejsce szkoleń.

Rekrutacja do udziału w cyklu szkoleń Strażnicy Klimatu 2017 prowadzona jest na podstawie nadsyłanych wypełnionych ankiet zgłoszeniowych.

Pobierz ankietę zgłoszeniową (.doc)

Nabór na szkolenie trwa do 08.10.2017 r.

Ogłoszenie listy osób przyjętych na szkolenie nastąpi 10.10.2017 r. na stronie internetowej http://klimatycznaedukacja.pl

Koordynatorka szkolenia:
Diana Maciąga, e-mail: diana@pracownia.org.pl

Organizatorem szkolenia są: Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot oraz Fundacja „Rozwój Tak – Odkrywki Nie”.

P1090534s

Strażnicy Klimatu w mediach

Możesz być ekspertem, możesz zaplanować fantastyczną kampanię ale bez ich pomocy masz małe szanse na sukces a czasem wręcz mogą okazać się mało przychylne. O co chodzi? Oczywiście o media. I to nie tylko te nowe, społecznościowe, ale te klasyczne i „analogowe”: radio, telewizję i prasę. Ostatnie spotkanie Strażników i Strażniczek Klimatu odbyło się w dniach 19-21.05.2017 r. a poświęciliśmy je na trening pracy i współpracy z „czwartą władzą”.

Pierwszy blok szkoleniowy poprowadził Grzegorz Bożek – redaktor naczelny Miesięcznika Dzikie Życie i wieloletni rzecznik prasowy Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Podzielił się z uczestni(cz)kami szkolenia doświadczeniami ze współpracy z lokalnymi mediami i przedstawił podstawy prawa prasowego. Zajęcia przybrały formę rozmowy o zasadach współpracy z mediami takimi, jak radio, prasa i telewizja oraz o odpowiedzialności i etyce zawodowej.

Gwoździem programu był warsztat pracy z kamerą. Najpierw wspólnie zastanawialiśmy się, jak się przygotować do takiego wystąpienia: czy warto przygotować sobie tekst i się go wyuczyć, jakie ubrania najlepiej prezentują się przed kamerą, na co zwrócić uwagę dobierając np. biżuterię czy makijaż i jak ważna jest nasza postawa i sylwetka – nie tylko ze względu na to, jak się prezentujemy, ale dla naszej własnej wygody. Każda osoba miała okazję nagrać „setkę”, czyli krótką wypowiedź do kamery na wybrany przez siebie temat, odpowiadając na pytania dziennikarza, w którego wcielił się prowadzący zajęcia.

Jest coś, co łączy najskuteczniejszych liderów i liderki – to mistrzowie i mistrzynie opowieści potrafiący sprawić, że słuchacze chcą stać się częścią ich historii. Storytelling, czyli sztuka opowiadania, to potężne narzędzie kampanijne, które pomaga angażować ludzi we wspólną walkę o lepsze jutro oraz służy wzmacnianiu motywacji tych, którzy już działają. O tym jak zarazić słuchaczy swoim entuzjazmem i sprawić, że nasza kapania staje się fascynującą historią opowiadała Diana Maciąga – kampanierka na rzecz przyrody i klimatu z Pracowni. Pod jej okiem uczestnicy zjazdu od razu zastosowali tę wiedzę w praktyce ćwicząc pisanie maili motywujących do udziału w takich działaniach jak akcje, happeningi czy podpisywanie petycji.

Dobra rada dla wszystkich aktywistów: wykonaj pracę mediów za nie. A w każdym razie tak dużą jej część, jak tylko możesz – przygotuj materiał graficzny (np. zdjęcia), napisz informację prasową o kampanii czy wydarzeniu i wyślij ją do dziennikarzy. Dzięki temu znacznie zwiększysz szanse na to, że do mediów trafi taki przekaz, jaki sobie życzysz. Tylko jak sprawić, że media zainteresują się Twoją historią? Na to pytanie odpowiedział Ido Liven – niezależny dziennikarz związany obecnie z CEE Bankwatch Network. Podczas zajęć uczestnicy ćwiczyli między innymi pisanie informacji prasowych i tzw. „media pitch” czyli krótkich tekstów mających zainteresować media naszą sprawą oraz poznali kilka przydatnych sztuczek i narzędzi pozwalających odnaleźć właściwych dziennikarzy.

Na koniec jeszcze raz wróciliśmy do tematu finansowania inwestycji. Izabela Zygmunt z Polskiej Zielonej Sieci/CEE Bankwatch Network poruszyła temat unijnego finansowania inwestycji wpływających na klimat oraz roli takich instytucji jak Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz Europejski Bank Inwestycyjny.

Cztery miesiące minęły błyskawicznie wypełnione ciężką pracą i wspólnymi działaniami. Strażnicy i Strażniczki Klimatu są gotowi by prowadzić własne kampanie na rzecz klimatu, środowiska i ludzi. Przed nimi trudne zadanie: polska przyroda jest coraz bezwzględniej niszczona, odżywają stare plany budowy elektrowni węglowych a ochrona klimatu jest postrzegana przez władzę nie jako jej obowiązek a opresję narzuconą „z Brukseli”. Jednak właśnie dlatego Strażnicy Klimatu są dziś potrzebni bardziej niż kiedykolwiek. Zakończyliśmy szkolenie wspólnym rytuałem znanym jako „Klimatyczna wstążka”. Każdy z nas napisał na kawałku materiału, co jest dla niej lub dla niego tym jednym, najważniejszym powodem, dla którego chce chronić klimat. Każdy wymienił swoją wstążkę na wstążkę napisaną przez innego uczestnika szkolenia. Klimatyczne wstążki będą nam przypominać dlaczego walczymy i że nie jesteśmy w tym sami.

Strażnicy i Strażniczki, gratulujemy Wam ukończenia szkolenia, życzymy siły i powodzenia i zostajemy w kontakcie! Jesteśmy z Wami!