krok10www

Zrób dziesiąty Krok!

Krok 10: Nie wyrzucaj jedzenia

Według szacunków unijnych ekspertów każdego roku w 27 krajach członkowskich UE marnuje się 89 mln ton żywności. W gospodarstwach domowych, szkołach, stołówkach zakładowych, szpitalach, a także w sklepach od 25 do 30 procent żywności marnuje się tylko dlatego, że konsumenci, zwłaszcza w takich krajach jak Francja czy Wielka Brytania, wolą na wszelki wypadek pozbywać się artykułów żywnościowych, choć ich termin przydatności do spożycia jeszcze nie minął. Produkcja żywności, której nikt potem nie wykorzystuje pochłania rocznie około 250 kilometrów sześciennych wody. Jest to mniej więcej trzy razy tyle, ile znajduje się w Jeziorze Genewskim.

Wkład do efektu cieplarnianego powstający przy produkcji tej marnotrawionej żywności to 3,3 miliardy ton CO2. Więcej emitują rocznie tylko Chiny i USA.

Nie wyrzucaj jedzenia. Kupuj produkty spożywcze sprawdzając ich datę przydatności do spożycia. Zanim udasz się na zakupy sprawdź, co masz w lodówce i w szafce z żywnością. Planuj swoje posiłki przede wszystkim z uwzględnieniem tego, co masz w domu.