krok11www

Zrób jedenasty Krok!

Żyjemy w czasach, w których zasady wolnorynkowej ekonomii nakazują nam stale kupować nowe rzeczy. Specjaliści od marketingu wmawiają nam, że potrzebujemy ciągle kupować coś nowego. Kupowanie nowych rzeczy – zamiast używanych – to rosnące PKB, ale to też rosnące zapotrzebowanie na energię głównie w postaci ropy i tony CO2 emitowane do atmosfery.

W zdecydowanej większości zamiast nowych produktów możemy zakupić używane. Dotyczy to sprzętu elektronicznego, sprzętu i akcesoriów sportowych, ubrań czy samochodów. W większości dużych miast są organizowane giełdy używanych samochodów, sprzętu sportowego czy elektronicznego. Coraz częściej są również organizowane spotkania, podczas których można sprzedać lub kupić używane ubrania albo książki. Często to oddolne inicjatywy organizacji pozarządowych lub społeczności lokalnych, w ramach których można przynieść własne, nieużywane już ubrania i wymienić się z innymi uczestnikami takiej giełdy.

Kupuj rzeczy używane, kiedy to tylko możliwe. Korzystaj z istniejących giełd rzeczy używanych albo organizuj je samodzielnie.