krok4www

Zrób czwarty Krok!

Krok 4: Korzystaj ze wspólnych przejazdów samochodem

Po świecie jeździ ponad 800 milionów samochodów osobowych, a przewiduje się, że do 2050 roku liczba aut podwoi się do 2 miliardów. Średnia emisja dwutlenku węgla na jeden kilometr przejechany przez samochód osobowy wynosi ponad 170 gram (dane dla UE), dla SUV jest to często nawet 0,5 kilograma. Emisja dwutlenku węgla przez zasilane paliwami kopalnymi (benzyna, ropa, CNG, LPG) samochody to bardzo poważny wkład w globalne zmiany klimatu.

W 78% kierowców podróżuje sam. Średni wskaźnik wykorzystania miejsc w samochodzie wynosi 1,7 osoby. Wspólne przewozy to dobry sposób na tańszą i bardziej przyjazną klimatowi komunikację. Zabierając dodatkowych pasażerów zmniejszamy emisję CO2. Tylko w 2012 r. szacunkowa emisja CO2 zmniejszyła się o 310 000 ton! Strona społecznościowa kojarząca kierowców i pasażerów (www.blablacar.pl) podaje, że tylko od początku jej działalności, od 2009 roku, kierowcy i pasażerowie umawiający się na wspólne przejazdy na całym świecie zaoszczędzili w sumie ponad 125 milionów euro. Dzięki wspólnym przejazdom wskaźnik wykorzystania miejsca w samochodach wzrósł do 2,8 osób. Korzystanie ze wspólnych przejazdów to również okazja do poznania wielu ciekawych ludzi, zawiązania nowych znajomości i budowania społecznej sieci opartej na wzajemnym zaufaniu. To również budowanie nowego ruchu wspólnej konsumpcji, nazywanej też ekonomią dzielenia się, której naczelną ideą jest zasada peer-to-peer sparing. Jej istotą, w odróżnieniu od tradycyjnej formy: klient – sprzedający, jest równorzędna pozycja wszystkich stron transakcji.

Korzystaj ze wspólnych przejazdów samochodem. Umawiaj się ze znajomymi na wspólną podróż. Możesz też umówić się na wspólny przejazd za pośrednictwem jednej ze stron kojarzących kierowców i pasażerów. Jeśli regularnie jeździsz samochodem na jakiejś trasie – zabieraj współpasażerów. Twoja podróż będzie wówczas tańsza i mniej uciążliwa dla klimatu.