krok18www

Zrób 18 Krok!

Krok 18: Kup choinkę z korzeniami

Choinka pierwotnie była wiązana z przedchrześcijańską tradycją ludową i kultem wiecznie zielonego drzewka. Obecnie jest nieodłączną ozdobą w czasie świąt Bożego Narodzenia. Przybyła do Polski dopiero w XVIII wieku wraz z niemieckimi protestantami. Kościół na początku był przeciwny temu obyczajowi, jednak gdy rosła popularność świątecznego drzewka, nadał mu symbolikę „drzewa wiadomości dobrego i złego”. Początkowo spotykana była jedynie w miastach. Stamtąd dopiero zwyczaj ten przeniósł się na wieś, w większości wypierając tradycyjną polską ozdobę, jaką była podłaźniczka (czubek jodły, świerka lub sosnowa gałąź wieszane pod sufitem jako ozdoba w czasie Bożego Narodzenia) oraz zastępując znacznie starszy, słowiański zwyczaj (znany jeszcze z obchodów Święta Godowego) dekorowania snopu zboża zwanego Diduchem. Dawniej na wsiach przyniesienie choinki do domu miało cechy kradzieży obrzędowej: gospodarz rankiem w Wigilię udawał się do lasu, a wyniesiona z niego choinka czy gałęzie, „ukradzione” innemu światu, za jaki postrzegany był las, miały przynieść złodziejowi szczęście. Tradycja przynoszenia żywego drzewa do domu być może ma swe korzenie w praktykowanym dawniej stawianiu w czasie adwentu przystrojonego drzewka w przedsionku kościoła. W wielu kulturach drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności. Żywe drzewko, które w okresie świąt przynosimy do domu, stało się w chrześcijaństwie symbolem Chrystusa jako źródła życia. Dzisiaj w większości przynosimy do domu ściętą choinkę albo stawiamy sztuczną. Zwyczaj stał się tak powszechny, że miliony drzewek jest w tym okresie ścinanych albo produkowanych na całym świecie. Marnujemy ogromną ilość drzew, przeznaczamy spore ilości ropy na produkcję sztucznych. Czy ten zwyczaj można dzisiaj traktować jako wyrażający nasze przywiązanie do życia, symbol odradzania?

Kup choinkę z korzeniami. Będziesz ją mógł po świętach wystawić na balkon lub wysadzić do ogrodu. Za rok ponownie ustawisz ją w pokoju. W ten sposób zrozumiesz, co to znaczy, że drewno i drzewa są surowcem odnawialnym.

Kupionej jakiś czas przed świętami choinki w doniczce nie wnoś do domu. Powinna stać na balkonie lub tarasie. Na kilka dni przed wstawieniem jej do pokoju dobrze zrobi jej temperatura w okolicach 10°C. W ten sposób przyzwyczai się do tego, co ją czeka w mieszkaniu.

Jeśli kupisz cięte drzewko, poddaj je recyklingowi, przekazując odpowiednim służbom.