krok24www

Zrób 24 Krok!

Krok 24: Nie dla artykułów jednorazowych

Żyjemy w świecie opanowanym przez produkty jednorazowe. Dlaczego? Czy rzeczywiście są wygodniejsze, czynią życie bardziej luksusowym i tańszym? Ręczniki, chusteczki, serwetki, ściereczki, naczynia, mieszadełka, tacki, sztućce, zapalniczki, pałeczki kosmetyczne, golarki – wszystko to wyrzucamy po jednorazowym użyciu. Te jednorazowe artykuły oznaczają nie tylko powiększanie się góry śmieci, ale są powodem zanieczyszczenia środowiska i zmian klimatycznych. Jednocześnie zmniejsza się ilość zasobów naturalnych potrzebnych do ich wyprodukowania i transportu.

Stykając się z artykułami jednorazowymi, pomyśl, czy nie możesz kupić odpowiednika w postaci produktu wielokrotnego użytku, trwałego i przyjaznego środowisku.

Pamiętaj, że rezygnując z artykułów jednorazowych możesz oszczędzić nie tylko planetę, ale i pieniądze. Rodzina utrzymująca czystość w domu za pomocą miotły i gąbki wydaje na ten cel około 50 zł rocznie. Korzystając z szerokiej gamy czyszczących ściereczek jednorazowych wyda 900 zł.

W Twoim miejscu pracy zaproponuj wprowadzenie zakazu używania jednorazowych ręczników, plastikowych kubków czy talerzyków. Przynieś własny ręcznik i kubek.