krok32www

Zrób 32 Krok!

Krok 32: Oszczędzaj wodę

100 lat temu jedna statystyczna osoba zużywała dziennie 15 litrów wody z własnej studni i cała woda zostawała na miejscu. Dzisiaj każda statystyczna osoba żyjąca w naszym kraju zużywa 100 litrów wody dziennie i oddaje ją potem do kanalizacji. Zużycie wody to jednocześnie zużycie energii, zatem im mniej jej zużywasz, tym bardziej chronisz klimat.

Najwięcej wody zużywamy na czynności związane z higieną osobistą. Według różnych szacunków na kąpiele i mycie zużywa się przeciętnie od 25 do 40% całego dziennego zużycia wody. Istnym pożeraczem wody jest wanna. Do jednej w niej kąpieli zużywa się około 120-150 litrów wody, podczas gdy 10-minutowy prysznic to około 30-40 litrów wody, czyli trzy-, a nawet czterokrotnie mniej! Jeśli w czteroosobowej rodzinie wszyscy codziennie braliby kąpiel w wannie pełnej wody, to miesięcznie zużyliby na to 18 000 litrów wody. Zakładając, że połowa z niej to woda ciepła, koszt tylko tych kąpieli w skali jednego miesiąca przekroczyłby 300 zł. Mniejsze zużycie wody to jednocześnie mniejsze koszty energii wydatkowanej na oczyszczenie i uzdatnianie wody.

Ogranicz zużycie wody. Napraw cieknące krany i spłuczki. Bierz krótki prysznic zamiast kąpieli. Na kranie zamontuj perlator, zmniejszający przepływ wody. Oszczędzając wodę, oszczędzasz energię i chronisz klimat.