Krok 40: Pomyśl zanim polecisz
Jeden lot przez Atlantyk pochłania 60 tys. litrów paliwa, czyli więcej niż przeciętny kierowca zużyje przez 50 lat. Co roku samoloty pasażerskie wyrzucają z dysz silników odrzutowych około 140 ton dwutlenku węgla i 750 kilogramów tlenków azotu. Związki te niszczą ochronną warstwę ozonową, a smugi kondensacyjne zostawiane na niebie sprzyjają powstawaniu chmur, które niczym ekrany odbijają energię cieplną emitowaną z Ziemi i zatrzymują ją w atmosferze (efekt cieplarniany). Zanieczyszczenia, które dostają się do atmosfery na wysokości ok. 10 km, gdzie latają odrzutowce, pozostają w powietrzu sto razy dłużej niż emitowane przy powierzchni ziemi. Ocenia się, że samoloty pasażerskie zanieczyszczają atmosferę cztery razy bardziej niż kominy stojące na ziemi.
Lot samolotem 5000 km w dwie strony na wakacje to ponad 1 tona CO2 na każdego pasażera. Transport lotniczy jest ponadto najszybciej rosnącym źródłem emisji. Większość przelotów jest związana z ruchem turystycznym. Nie ma to nic wspólnego z życiową koniecznością.
Jeśli planujesz wakacje, wybierz takie miejsce, do którego nie trzeba lecieć samolotem. Wiele atrakcyjnych, pięknych miejsc można odwiedzić podróżując koleją, rowerem lub autobusem. Udane wakacje można przeżyć podróżując po najbliższej okolicy.
Polecamy
obejrzeć również spot „Chronię klimat = Nie latam”