krok22www

Zrób 22 Krok!

Krok 22: Kseruj i drukuj z umiarem

Tonery drukarek i kserokopiarek zawierają elementy groźne dla środowiska – żelazo, metale ciężkie, lotne substancje chemiczne. Proszek tonera zawiera bardzo toksyczne pigmenty wytworzone na bazie cyjanku – wyrzucony doprowadza do skażenia gleby i wody. Na szczęście tonery nadają się do recyklingu. Zużyte pojemniki mogą być zdemontowane i ponownie napełnione. Jedna ryza papieru to 7,5 kg drewna i emisja około 1,5 kg dwutlenku węgla. W przeciętnym przedsiębiorstwie jeden pracownik zużywa średnio do 75 kg papieru rocznie, co odpowiada dwóm całym drzewom.

Ograniczając kserowanie i drukowanie oszczędzamy papier.

Kseruj i drukuj dwustronnie.

Jednostronnie zadrukowane kartki możesz wykorzystać ponownie w drukarce lub wykorzystać je do swoich notatek.

Pomyśl o możliwości oszczędnego drukowania za każdym razem, gdy materiał nie muszą być najwyższej jakości (czyli w większości wypadków).

Zastanów się dwa razy zanim wydrukujesz maila. Dołącz do każdego maila uwagę: „Oszczędzaj papier, wydrukuj ten mail tylko w razie konieczności”.

Kupując papier do drukarki wybierz ten, który produkowany jest z makulatury oraz taki, który powstaje z drewna, z lasów certyfikowanych, oznaczony symbolami FSC i PEFC (www.fsc.org i www.pefc.org).