krok23www

Zrób 23 Krok!

Krok 23: Nie zadymiaj

Czy Tobie też zdarza się otworzyć okno, by zaczerpnąć świeżego powietrza, a zamiast tego poczuć gryzący dym? Szarość, która pochłania znajomy widok, nie jest zwykłą mgłą. To smog – prawdziwa zmora polskich miejscowości, od dużych miast po małe, spokojne wioseczki.

Europejska Agencja Środowiska podaje, że Polacy, obok Bułgarów, oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie. Według naukowców co roku w Polsce przez zanieczyszczenie powietrza umiera przedwcześnie 45 000 ludzi. Kraków zdobył niechlubne trzecie miejsce w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast kontynentu – tylko pył zawieszony zabija tu około 400 mieszkańców, a jego poziom jest przekroczony przez pół roku i to nawet o 600%!

Kto zatruwa nasze powietrze?

Cześć zanieczyszczeń pochodzi z zakładów przemysłowych i elektrowni, za inne odpowiada transport samochodowy, ale główni winowajcy kryją się w naszych domach – to piece na paliwa stałe, takie jak węgiel, które odpowiadają za powstanie niskiej emisji.

Z domowych pieców wydobywają się bardzo niebezpieczne substancje, w tym mikroskopijne pyły zawieszone (PM10 i PM2,5) i rakotwórczy benzo[a]piren. Powodują nowotwory, przewlekłe choroby płuc i układu krążenia, zaostrzenie objawów astmy i alergii, są szczególnie groźne dla osób starszych i dzieci.

Sytuację pogarsza to, że w wielu domach pali się najtańszym paliwem bardzo niskiej jakości np. mułem czy miałem węglowym, który daje niewiele ciepła, ale jest bardzo zanieczyszczony. Za tą pozorną oszczędność domownicy płacą słono, tracąc własne zdrowie i zatruwając innych. Niestety, palone są także śmieci, choć jest to nielegalne i uwalnia do powietrza wiele śmiertelnie niebezpiecznych toksyn.

Na szczęście w walkę z niską emisją angażuje się coraz więcej miejscowości a mieszkańcy mogą skorzystać ze specjalnych dopłat do zamiany szkodliwych pieców na bardziej przyjazne źródło ciepła.

Pozbądź się domowego truciciela jeszcze tej zimy i zachęcaj znajomych, by zrobili to samo. Podłącz się do sieci ciepłowniczej lub zamień piec węglowy na gazowy lub elektryczny. A najlepiej, jeśli Twój dom ogrzeją odnawialne źródła energii np. prąd z OZE lub pompa ciepła wspomagane przez kolektory słoneczne do podgrzewania wody.